NIEBOWODA

NIEBO W WODZIE, WODA W NIEBIE
Przedstawienie Teatru Niewielkiego pt. „Niebowoda - koncert” odbywające się na zewnątrz, przed siedzibą teatru na terenie Soho Factory, zgromadziło całkiem pokaźną publiczność. Na rozesłanych na ziemi pufach siedzieli przede wszystkim najmłodsi, bo to im jest dedykowany spektakl. 

Nieduża scena w plenerze tonie w błękicie, w kolorach nieba i wody, który cudownie współgra z zielenią pobliskich drzew i słońcem, przywodząc na myśl tajemniczą wyspę na środku oceanu. Rozwieszone na scenie w różnych miejscach tiulowe ozdoby poruszają się delikatnie pod wpływem wiatru. Wśród gałęzi na żyłkach „fruwają” niebieskie ptaki. W ogóle wszystko jest niebieskie i wszystko się porusza i migocze na niebiesko: tiulowe ozdoby, zawieszone na żyłkach ptaki, wycięte z papieru kółka przywodzące na myśl rybie łuski. 

Nagle przestrzeń zaczynają wypełniać kojące dźwięki muzyki przypominające spadające krople wody. Wszyscy wstrzymują oddech. Na scenie dwie osoby: instrumentalistka i kompozytorka — Magdalena Sowul oraz aktorka Gabriela Całun, obie ubrane na niebiesko, w zwiewne i lekkie szaty, rozwijają błękitny materiał, imitując ruch wody. Spektakl nie ma fabuły. Uczestniczymy w niezwykle relaksującej i uroczej opowieści o wodzie i niebie, które przedstawione są z perspektywy dziecka. Woda i niebo wypełniają przestrzeń. W wodzie są rybki, pływają po niej statki, woda spada na nas w postaci kropel deszczu, a czasem czujemy ją na twarzy podczas zabaw. Można również usłyszeć jej chlupot podczas przelewania wody z jednego pojemnika do drugiego, a jak podniesiemy głowę, to widzimy niebo. Na scenie pojawiają się również banki mydlane, które można łapać i za którymi można biegać, oraz srebrne, migoczące w słońcu kule. 

Spektakl trwa ok. 20 minut i jest dedykowany dzieciom od 8 miesiąca życia. Ze względu na formę widowiska, które aktywizuje wszystkie zmysły, dzieci nie mają żadnego problemu w utrzymaniu uwagi, z ciekawością śledząc, co dzieje się na scenie. 

Magdalena Kuc 

20 lipca 2020 roku
NIEBOWODA

Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer 
Scenografia: Ewa Machnio 
Konsultacja psychologiczna: Dorota Zawadzka 
Obsada:: Gabriela Całun/Aleksandra Batko i Magdalena Sowul  

Czas trwania:  25 min
Data premiery:  październik 2019

Teatr Niewielki
ul. Mińska 25 (Soho Factory)
Fot. Maria Szajer
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727244