INAUGURACJA NOWEGO "CHOPIN POINT"

Byliśmy na pierwszym koncercie muzyki Fryderyka Chopina w "nowym" Chopin Point, który mieści się na pierwszym piętrze Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu. 

Kameralna, świetnie zaprojektowana, jedyna w swoim rodzaju, z unikalnym wnętrzem sala przyciąga swoim klimatem. Zaprojektowana przez wybitną graficzkę Wandę Telakowską, wyróżnia się bardzo dobrą akustyką, a czas pogłosu, czyli długość brzmienia dźwięku jest całkiem spory, jak na tak kameralne wnętrze. 

Goście zostali przywitani sokiem jabłkowym i kieliszkiem przepysznego pitnego miodu. 

Na scenie, przy fortepianie młody artysta Dominik Stępiński zagrał brawurowo cztery utwory Fryderyka Chopina. Koncert rozpoczął Sonatą b-moll, którą Chopin napisał latem 1839 roku w siedzibie George Sand w Nohant. Pracując kilka tygodni bez przerwy, łamiąc pióra, kreśląc i zapisując od nowa sterty arkuszy papieru nutowego, stworzył monumentalne dzieło. Sonata b-moll przez Witolda Lutosławskiego została porównana do V Symfonii Beethovena. Kolejny utwór, Preludium des-dur, zwany popularnie preludium deszczowym wprawił słuchaczy w nostalgiczny klimat. Utwór ten, w którym można usłyszeć spadające krople deszczu, Chopin napisał w Valdemosa, podczas pobytu na Majorce. Koncert zakończyły: Ballada g-moll, napisana w roku 1836, a dedykowana baronowi Nathanielowi Stockhausenowi, ambasadorowi Królestwa Hanoveru, oraz jeden z najbardziej znanych polonezów Chopina — Polonez as – dur op. 53 skomponowany w 1842 roku, o którym George Sand pisała w jednym z listów do Chopina: „Inspiracja! Siła! Wigor! Nie ma wątpliwości, że taki duch musi być obecny we Francuskiej Rewolucji. Od tej pory ten polonez powinien być symbolem, symbolem heroizmu”. 

„Chopin Point” to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Jego misją, którą wspaniale realizuje, jest popularyzacja muzyki i postaci Fryderyka Chopina. 

Dominik Stępiński ukończył Akademię Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Jedną z nich był pierwszy medal przyznany jednogłośnie i z gratulacjami jury na XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Breście we Francji. 

Magdalena Kuc 

26 lipca 2020 roku
Fot. sabi.sabinachyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727368