POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

25 SIERPNIA 1944

Trwają naloty i ostrzał artyleryjski Starego Miasta. Stukasy zrzucają na Starówkę dziesiątki bomb. Powstańcy odpierają ataki na Bank Polski, Pasaż Simonsa, ratusz i pałac Blanka. Pod naporem niemieckiego ataku zmuszeni zostają do wycofania się ze Szpitala Jana Bożego. 

Odpierają również ataki wroga na barykady Miodowej, Podwala, Piwnej, Świętojańskiej i Kanonii. Trwa silny napór niemiecki od strony Wisły na pozycje powstańcze na ulicach: Brzozowej, Boleść i Rybaki. 

Jedną z redut powstańczych staje się „Dom Profesorów” broniony przez żołnierzy ze 104 kompanii Syndykalistów Polskich, noszących opaski w kolorze czerwono – czarnym. 

Oddziały powstańcze zostają zmuszone do wycofania się z ruin garbarni „Quebracho” przy ul. Boleść. 

Przez cały dzień i noc toczy się bój na poszczególnych piętrach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W katedrze Niemcy budują barykadę w poprzek nawy głównej. Po całodziennych ciężkich walkach, wieczorem powstańcy wypierają Niemców z barykady oraz z zakrystii. W rękach niemieckich pozostają pozycje na galeryjkach. 

W trakcie niemieckich nalotów zostaje zbombardowana kamienica przy ulicy Freta 16. Wielu ludzi jest zasypanych. Między innymi giną członkowie sztabu Obwodu Warszawskiego Armii Ludowej, którzy tego dnia zebrali się na odprawę. Giną zasypani: dowódca Obwodu AL mjr Bolesław Kowalski "Ryszard", szef sztabu Obwodu kpt. Edward Lanota "Edward", szef propagandy i naczelny redaktor pisma "Armia Ludowa" mjr Stanisław Nowicki "Felek", kwatermistrz por. Anatol Matywiecki "Natek", kpt. Stanisław Kurland "Zenek Krzemiński". 

Trwa silny ostrzał artyleryjski północnej części Śródmieścia, zwłaszcza rejonu Pańskiej, Twardej, Śliskiej i Siennej. 

Tego dnia, w nocy, oddziały mokotowskie podejmują próbę przebicia się przez teren Łazienek na Czerniaków. 

Z oddziałów powstańczych na Sadybie zostaje sformowany batalion „Oaza” pod dowództwem kpt. Janusza Wyszogrodzkiego „Janusza”. 

Na froncie zachodnim, oddziały francuskie zajęły Tulon. 

Karol Karasiewicz 

26 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Liczba odwiedzin: 191414