OBRAZY MALOWANE SŁOŃCEM

27 lipca, w Nowym Świecie Muzyki, na Nowym Świecie 63, odbył się wernisaż wystawy prac jednej z najoryginalniejszych malarek młodego pokolenia - Magdaleny Maleny Jankowskiej. 

Wystawa pt. „Summertime”, mimo niesprzyjającej pogody (nad Warszawą szalała burza), przyciągnęła sporą grupę miłośników sztuki. 

Goście zostali przywitani kieliszkiem wina. Kilkanaście minut po godzinie 19. rozpoczęła się oficjalna część spotkania, poprowadzona w formie wywiadu, podczas którego można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o artystce. Padały pytania o początki kariery artystycznej, inspiracje, jakie towarzyszą jej przy podejmowaniu kolejnych malarskich tematów, o plany na przyszłość. 

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, można było przystąpić do podziwiania wiszących na ścianach płócien. Sale Nowego Świata Muzyki wypełniały optymistyczne, pełne słońca obrazy, związane przede wszystkim z Sopotem – rodzinnym miastem Magdaleny Jankowskiej. Motywem obrazów artystki są skąpane w słońcu morskie brzegi, fale, błękitne niebo, mewy i sopockie molo, ale nie tylko. Często na obrazach pojawiają się ludzie, którzy na obrazach Magdaleny Jankowskiej podporządkowani są przyrodzie. Malowani bardzo często w oddaleniu, tyłem do widza, kontemplują morze. Cechą charakterystyczną obrazów malarki jest światłocień, który kojarzy się z pogodnym, letnim dniem. Artystka, malując swoje obrazy, wykorzystuje trudną i pracochłonną technikę laserunków, która polega na nakładaniu na wyschnięty obraz, kilka kolejnych półprzeźroczystych lub przeźroczystych warstw farby, przez co płótno uzyskuje wyrazistość i niespotykaną głębię. 

Magdalena Malena Jankowska pochodzi z Sopotu. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zamiłowanie do malarstwa przekazała jej babcia – Inka Różańska, uczennica Jana Cybisa. Mimo młodego wieku należy do grona najwybitniejszych polskich malarzy. Reprezentuje indywidualny styl ciepłego realizmu kolorystycznego. Jej prace wystawiane są w galeriach i prywatnych zbiorach, m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech i USA.  

Wystawę w Nowym Świecie Muzyki można oglądać do końca miesiąca. 

Magdalena Kuc 

3 sierpnia 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732318