FESTIWAL NOWEGO MIASTA

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się Letni Festiwal Nowego Miasta. Impreza promująca muzykę klasyczną w nowomiejskich kościołach odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku. 

Festiwal odbywa się już po raz trzynasty. Obawiano się, że epidemia koronawirusa zniweczy plany organizatorów, jednak na chwilę obecną wygląda, że festiwal jednak odbędzie się. W tym roku festiwal rozpocznie się w piątek 7 sierpnia i potrwa do 23 sierpnia. 

Koncerty festiwalowe w tym roku będą się odbywać w kościele świętego Jacka przy ul. Freta. Jeden z koncertów odbędzie się w Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. Dominikanów znajdującej się na tyłach kościoła. W sumie dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano 6 wspaniałych koncertów. 

Festiwal otworzy w dniu 7 sierpnia koncert skrzypaczki Joanny Okoń i pianistki Katarzyny Glensk. Artystki do repertuaru koncertu wybrały miniatury mało znanych kompozytorów. Wśród wykonywanych utworów znajdziemy m.in. dzieła Piotra Maszyńskiego, Zofii Ossendowskiej, Stanisława Lipskiego, Wacława Niemczyka. Koncert rozpocznie się o godz. 20. 

Kolejnym koncertem będzie niedzielny koncert popołudniowy. Odbędzie się on 9 sierpnia o godzinie 14.30, a zagra na nim Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego. W programie znajdą się utwory przygotowane na orkiestrę smyczkową, a z orkiestrą zagra jako solistka skrzypaczka Agnieszka Marycha. W programie koncertu usłyszymy utwory Romualda Twardowskiego i Stanisława Moniuszki oraz napisany przez Iwonę Kisiel specjalnie dla Agnieszki Marychy koncert. 

Dla miłośników muzyki chóralnej przygotowany został kolejny z koncertów festiwalu. W piątkowy wieczór 14 sierpnia zaśpiewa Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem Andrzeja Borzyma. Na koncert złożą się utwory zgrupowane w programie „Gaude Mater Polonia” prezentującym przekrój muzyki chóralnej od XVI wieku do współczesności. W skład programu wejdą utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Mikołaja Zielińskiego, Mikołaja Góreckiego i innych. 

Koncert 16 sierpnia, jako jedyny na tym festiwalu, odbędzie się w Sali Prowincjalnej klasztoru, znajdującej się na tyłach kościoła. Będzie to recital pianistki Anny Ciborowskiej. Posłuchamy utworów Marii Szymanowskiej oraz Juliusza Zarębskiego. 

Kolejny koncert poświęcony będzie 230. rocznicy urodzin Karola Lipińskiego, pierwszego polskiego wirtuoza skrzypiec, który „ścigał się” z Paganinim. W koncercie wystąpią Woytek Proniewicz na skrzypcach oraz duet Roshko Brothers w składzie Adam Roszkowski (skrzypce) i Jan Roszkowski (wiolonczela). Wydarzenie to odbędzie się 21 sierpnia o godz. 19. 

W ostatnim koncercie posłuchamy utworów religijnych Stanisława Moniuszki w wykonaniu sopranistki Julii Mirosławskiej oraz mezzosopranistki Joanny Motulewicz z akompaniamentem zespołu La Tempesta, grającym na instrumentach z epoki Moniuszki. Dyrygentem będzie Jakub Burzyński. Koncert zamykający festiwal odbędzie się 23 sierpnia o godz. 14.30 w Kościele św. Jacka w Warszawie, ul. Freta 10. 

Festiwal organizowany jest przez Fundację Nowa Orkiestra Kameralna, przy współpracy z Warsaw Camerata Dominikanie Warszawa – Freta. Całość sfinansowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, ale uczestników koncertu obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa zgodne z zaleceniem MKiDN. 

Tomasz Chodorski

5 sierpnia 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727204