FARBEN LEHRE W POTOKU

W miniony piątek na Żoliborzu, w klubie „Potok: Drugi Dom Ludzi Rocka” wystąpił zespół „Farben Lehre”. 

W klubie, położonym na tyłach pawilonów przy ul. Potockiej, odbył się jeden z pierwszych po pandemii koncertów rockowych. 

„Potok” jest klubem działającym od kilku lat. Jest klubem, w którym najczęściej możemy posłuchać cięższej muzyki, występują tu zespołu punkowe i rockowe. Są tutaj dwie sale: klubowa z barem oraz sala koncertowa mieszcząca ok. 200 osób. 

W piątek, 7 sierpnia na scenie „Potoku” wystąpił płocki zespół „Farben Lehre”. Jednakże zanim gwiazda wieczoru weszła na scenę publiczność była „rozgrzewana” przez support koncertu – zespół „Konkubent”. Pochodzi on z Łodzi, a jego muzyka – jak mówią sami członkowie grupy – to „rock połączony z elementami nowoczesnego, elektronicznego brzmienia”. Zespół zagrał najważniejsze swoje utwory, które momentami porywały niepełną jeszcze salę słuchaczy. 

Po „Konkubencie” nadeszła pora na „Farben Lehre”. Płocki zespół zagrał całą plejadę swoich najbardziej znanych utworów, wprowadzając w euforię publiczność spragnioną koncertów, których od prawie pięciu miesięcy nie było można organizować. Z głośników usłyszeliśmy starsze przeboje zespołu, takie jak „Ferajna”, „Anioły i demony”, „Kolory”, potem piosenki z najnowszego albumu „Stacja Wolność” z tytułowym utworem na czele, a także dwa utwory, które miały swoją warszawską premierę. 

Około 150 osób świetnie bawiło się, śpiewając wraz z wokalistą oraz tańcząc przed sceną. Na półtorej godziny świat fanów stał się normalniejszy, można było zapomnieć o trudnych „czasach zarazy”. Spragniona muzyki publiczność wyprosiła dwa długie bisy, podczas których usłyszeliśmy sześć utworów. 

„Farben Lehre” gra muzykę punk oraz punky reggae. Zespół powstał 34 lata temu, a w 1990 roku zdobył nagrodę na legendarnym festiwalu muzyki rockowej w Jarocinie. Od tego czasu popularność jego zaczęła rosnąć. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów polskiego punk rocka. Na swoim koncie ma wydanych 11 płyt długogrających. Zespół występował na najważniejszych festiwalach w Polsce, w tym w Jarocinie, na Festiwalu Przystanek Woodstock (dziś Pol'and'Rock Festival), Ostróda Reggae Festival i wielu innych. 

Koncert okazał się powrotem do normalności dla wszystkich. Sprawił wiele radości nie tylko fanom, ale i członkom zespołu wyposzczonym brakiem bezpośredniego kontaktu z publicznością. 

Tomasz Chodorski 

13 sierpnia 2020 roku
Fot.  Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732278