OD JUTRA CHOPIN I JEGO EUROPA

W sobotę startuje kolejna duża warszawska impreza muzyczna. Festiwal „Chopin i jego Europa” odbywa się już po raz 16. 

Od 15 lat do Polski przyjeżdżają wirtuozi pianistyki, mistrzowie interpretacji utworów Fryderyka Chopina. Wśród zaproszonych artystów na festiwalu występowali, m.in. Ivo Pogorelić, Elizabeth Leonskaja, Kevin Kenner, Cyprien Katsaris, Martha Argerich, Nelson Freire, a także najwybitniejsi polscy pianiści, w tym Ewa Pobłocka i Piotr Anderszewski. A oprócz tych wymienionych, przez kilkanaście lat wystąpiły już setki innych wykonawców. 

Każdego roku głównym motywem jest oczywiście muzyka Fryderyka Chopina, jednak co roku inny wielki kompozytor epoki oraz jego muzyka towarzyszy muzyce polskiego kompozytora. W tym roku tematem towarzyszącym będzie Beethoven i jego muzyka. 

Tegoroczny festiwal zaczyna się już w sobotę, 15 sierpnia. Wśród planowanych wydarzeń przygotowanych zostało 10 recitali współczesnych mistrzów fortepianu. Niemal wszystkie koncerty, z wyjątkiem jednego, zaplanowanego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędą się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Tegoroczny festiwal, Fugą Es-dur na temat „Eroiki”, otworzy Nelson Goerner. Wśród uczestników usłyszymy takich renomowanych pianistów, jak Nikolai Lugansky, Ingolf Wunder, Evgeni Bozhanov, Lukas Geniušas, Kamil Pacholec, Ivo Pogorelić, Gabriel Montero. Jedyny w tym roku recital na fortepianie historycznym wykona Dmitri Ablogin. Całość festiwalu zwieńczy koncert Yulianny Avdeevej. Festiwal zakończy się 31 sierpnia. 

Festiwal zapowiada się znakomicie. Na melomanów czeka 27 koncertów. Na większość z nich chętni mogą jeszcze kupić bilety. 

Tomasz Chodorski 

 14 sierpnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727246