DZWONIĘ DO MOICH BRACI. PREMIERA W TEATRZE WARSAWY

Tomasz Chodorski
Kolejna premiera w Teatrze WARSawy odbyła się w ramach Społecznej Sceny Debiutów. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć sztukę „Dzwonię do moich braci” w reżyserii Marty Malinowskiej. 

Debiutująca w roli reżysera Marta Malinowska wzięła na warsztat sztukę młodego szwedzkiego dramatopisarza Jonasa Hassena Khemiriego. Powieść odnosi się do głośnego zamachu terrorystycznego, który miał miejsce w stolicy Szwecji przed dziesięciu laty. Zamachowca udało się zatrzymać, był to szwedzki muzułmanin pochodzący z Bliskiego Wschodu, który działał pod wpływem Al-Kaidy. 

Głównym bohaterem jest Amor, Szwed pochodzenia tunezyjskiego. Spektakl zaczyna się sceną przypominającą to, co dzieje się także w Polsce: zakończyły się wybory i zdziwienie, że do parlamentu wchodzi partia nacjonalistyczna. Zaczynamy się tłumaczyć, jak to się stało i szukamy wymówek, czemu nie zagłosowaliśmy na naszych. Zauważamy, że kraj się zmienia przez naszą bezczynność. W mieście dochodzi do aktu terroryzmu, wysadzony zostaje samochód-pułapka. Podejrzenie pada na muzułmanów. Młody Amor wiodący do tej pory beztroskie życie zaczyna się obawiać o swoją dalszą przyszłość, wokół czuje uprzedzenia sąsiadów i podejrzenia o to, że być może to właśnie on jest zamachowcem. Czy aby na pewno to nie on – Amor dokonał zamachu? Raczej nie, ale już on sam zaczyna się gubić. Nieznośne staje się to, że dla sąsiadów zawsze pozostaje potencjalnym zamachowcem. Amor przechodzi od euforycznych wspomnień szkolnych do przerażenia i strachu spowodowanego obecną sytuacją. 

Marta Malinowska odważnie przedstawia sytuację osaczonych „innych”. Napięcie oraz niepewność, a momentami przerażenie bohatera podkręcane jest głośną muzyką i dźwiękami dzwoniącego telefonu oraz ostrymi światłami. Młodzi aktorzy świetnie sobie radzą z powierzonymi rolami, bardzo autentyczny Mateusz Trembaczowski w roli Amora oraz pozostała trójka aktorów dobrze radzą sobie z zadanym tematem. 

Sztuka jest mocnym głosem przeciwko rasizmowi oraz wykluczeniu. Przeciwstawia się rzucaniu bezpodstawnych oskarżeń i ocenianiu na postawie nie naszych czynów, lecz tego, skąd pochodzimy, jakiego wyznania jesteśmy, jakie mamy preferencje. To ważny głos, w dużym stopniu odnoszący się do tego, co dzieje się we współczesnej Polsce. Ważny głos w odniesieniu do naszego traktowania imigrantów, a także choćby mniejszości etnicznych czy seksualnych. 

Tomasz Chodorski 

21 sierpnia 2020 roku
DZWONIĘ DO MOICH BRACI

Reżyseria: M
arta Malinowska
Tłumaczenie:  Halina Thelwe
Scenografia:  Iga Koclea
Obsada:  Paulina Fonferek, Katarzyna Kucharska, Jakub Kordas, Mateusz Trembaczowski

Czas trwania:  90 min
Data premiery: 15 sierpnia 2020 r.

Teatr WARSawy
Rynek Nowego Miasta 5/7
Fot. Tatr WARSAWY (1,2), Tomasz Chodorski (3,4)
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727374