10. URODZINY WARSZAWSKIEGO COMBO TANECZNEGO

Tomasz Chodorski
W sobotę swoje dziesiąte urodziny świętowało Warszawskie Combo Taneczne – zespół założony przez Jana Młynarskiego. 

Koncert oraz urodzinowa impreza odbyła się w „Szkole”, nowej na mapie Warszawy przestrzeni kulturalnej, którym głównym zarządzającym jest grupa artystyczna Komuna Warszawa. 

Koncert odbył się na scenie ustawionej na dziedzińcu wewnętrznym Szkoły. Warszawskie Combo Taneczne wystąpiło pod kierownictwem założyciela zespołu Jan Młynarski śpiewającego większość utworów i grającego na gitarze i bandżoli. Wraz z nim wystąpił Piotr Zabrodzki – drugi wokalista zespołu, grający również na bandżola oraz instrumentaliści Tomasz Duda (saksofon i klarnet), Mateusz Waśkiewicz (gitara), Wojtek Traczyk (kontrabas), Lesław Matecki (mandolina i gitara) oraz Anna Bojara grająca na pile. W urodzinowym koncercie wystąpił pianista jazzman Marcin Masecki, tym razem grający na akordeonie. Niespodzianką był również muzyczny udział w wydarzeniu zespołu ludowego Zdzisława Kwapińskiego z radomszczyzny. 

Na koncercie wykonane zostały utwory z różnych tradycji. Słuchacze mogli wysłuchać tradycyjne pieśni warszawskiej ulicy jak „Bal na Gnojnej” czy „Felek Zdankiewicz” oraz pieśni Stanisława Grzesiuka, jak również pieśni z kręgu Henryka Golda czy Mieczysława Fogga. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego nie zabrakło również pieśni powstańczych. Przez ponad dwie godziny około 300 osób świetnie bawiło się przy muzyce sprzed kilkudziesięciu lat. Koncert zakończył się urodzinowymi tortami, którymi uraczeni zostali słuchacze koncertu. 

Warszawskie Combo Taneczne gra muzykę warszawskiej ulicy, kultywując folklor miejski przedwojennej i powojennej Warszawy. Zespół założony został przez Jana Emila Młynarskiego występując wcześniej jako Janek i Jego Combo. Muzycy Warszawskiego Combo Tanecznego zafascynowani kapelami ulicznymi, które zniknęły z warszawskich ulic, na początku swojej działalności wędrowali po starych podwórkach stolicy, przypominając mieszkańcom dawny koloryt muzyki miasta, dopiero późnej rozpoczęli koncerty za namową znajomego Igora Nikiforowa, który prowadził Café Kulturalna mieszczącą się w Pałacu Kultury. To właśnie 1 sierpnia 2010 roku na schodach kawiarni odbył się pierwszy koncert zespołu. Od tego czasu zespół zdobył tysiące wiernych fanów, wykonał setki wspaniałych koncertów, wydał trzy płyty długogrające, w 2015 roku za jedną z nich zdobył najbardziej prestiżową polską nagrodę muzyczną Fryderyka. 

Tomasz Chodorski 

4 sierpnia 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732281