CHOPIN NA URSYNOWIE

W niedzielne popołudnie odbył się ostatni z koncertów pianistycznych w cyklu „Niedziele muzyczne na Ursynowie”. 

Podobnie jak w roku ubiegłym, w niedzielne letnie popołudnia, na estradzie ursynowskiego parku im. Jana Pawła II odbywały się koncerty muzyczne znanych artystów. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, jak wszyscy wiemy, nie odbędzie się konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Organizatorzy muzycznych niedziel postanowili więc cały cykl koncertów poświęcić muzyce naszego genialnego pianisty i kompozytora. W pierwszym recitalu na początku lata wystąpił znany i doświadczony pianista starszego pokolenia Karol Radziwonowicz.  

Ostatniej zaś niedzieli, w koncercie kończącym cykl, wystąpił pianista młody, choć już z 10-letnim dorobkiem koncertowym, Marek Bracha. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, ukończył następnie studia w Londynie u Kevina Kennera, zwyciężcy konkursu chopinowskiego w 1990 roku. Jest laureatem nagród w kilku światowych konkursach pianistycznych, uczestnikiem konkursu chopinowskiego przed kilku laty. Mimo młodego wieku znany jest z występów w wielu krajach, od Japonii poprzez Niemcy, Włochy, Anglię po Chile. 

Niedzielny koncert złożony z bardzo znanych utworów Fryderyka Chopina rozpoczął „Polonezem A-dur”, po którym nastąpiła wiązanka mazurków. Dla mnie najbardziej efektowna i miła dla ucha była wiązanka trzech walców i końcowa fantazja. 

Efektownym uzupełnieniem koncertu było słowo konferansjerki. A była nią znana i lubiana przez publiczność Laura Łącz, którą w tej roli miałem okazję widzieć po raz pierwszy. Nie ograniczała się do samych zapowiedzi utworów i przedstawienia artysty, ale uraczyła słuchaczy także swym kunsztem aktorskim. Pomiędzy utworami czytała wybrane fragmenty „Pana Tadeusza”, a na koniec mistrzowsko wyrecytowała spory fragment „Kwiatów polskich” Tuwima. Oczywiście z pamięci, za co zebrała wielkie brawa. 

Cykl koncertów letnich odbył się już kolejny raz dzięki inicjatywie mieszkańców Ursynowa. Była to bowiem jedna ze zwycięskich propozycji budżetu partycypacyjnego dzielnicy. Właśnie jest czas głosowania, aby odbyły się koncerty następnego lata. Pora zatem oddać głosy. 

 Franciszek Trynka 

7 września 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727333