PRZERWANY FOGG

W sobotni wieczór niełaskawa aura brutalnie przerwała koncert poświęcony pamięci Mieczysława Fogga. 

Koncert zatytułowany „Fogg na Pradze” miał być finałem obchodów 30-lecia śmierci pieśniarza. Zorganizowany przez burmistrza dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego i sfinansowany z jej funduszy miał być wydarzeniem artystycznym. 

Koncert miał się odbyć na estradzie plenerowej w ogrodach Domu Kultury przy ul. Podskarbińskiej. 

Program koncertu przygotowany przez wnuczka Mieczysława Fogga – Michała, prezesa Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga, przewidywał retrospekcję jego twórczości. Michał Fogg był jednocześnie prowadzącym koncert, który był transmitowany przez rozgłośnię „Radio dla Ciebie”. 

W pierwszej części, podobnie jak w życiu Fogga, na estradzie pojawił się kwartet wokalny „Voice Band”, nawiązujący do chóru Dana, w którym piosenkarz rozpoczynał karierę. Utwory z repertuaru Fogga uzupełniały ciekawostki z jego życiorysu. Początkowo wszystko przebiegało sprawnie i bez zakłóceń. Przy akompaniamencie muzycznego kwartetu Dawida Troczewskiego „Voice Band” wykonał kilka ciekawych piosenek, z nieśmiertelnym tangiem „Już nigdy”. 

Gdy publiczność oczekiwała na kolejne przeboje, zaczął padać deszcz. Początkowo nic nie zapowiadało katastrofy. Rozwinęliśmy parasole. Jednak po chwili deszcz przerodził się w ulewę, zagrażającą aparaturze nagłaśniającej, koncert przerwano. Publiczność schroniła się w budynku w oczekiwaniu na poprawę pogody. Przedłużająca się ulewa sprawiła, że widzowie rozeszła się do domów. 

Nie udało się zatem muzyczne uczczenie pamięci zasłużonego piosenkarza, całe życie związanego z Warszawą, szczególnie z Pragą, bowiem urodził się na Szmulowiźnie, a ostatnie lata życia przeżył przy ul. Majdańskiej 5. Kilka dni wcześniej na ścianie budynku odsłonięto pamiątkową tablicę. 

Miejsc związanych z osobą Mieczysława Fogga jest w Warszawie więcej. Tablica przy ul. Koszykowej 69 przypomina o tym, że piosenkarz mieszkał tu w latach 1936-1954, a w latach powojennych mieściła się pierwsza wytwórnia płytowa Fogg Records. Nie istnieje, niestety, obecnie miejsce, gdzie mieściła się po wojnie kawiarnia „Café Fogg”. Marszałkowska 119, to jeden z adresów na dzisiejszym placu Defilad. 

Mieczysław Fogg, wykonawca takich szlagierów jak: „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, „Pierwszy siwy włos”, „Mały, biały domek”, „Już nigdy”, „Bo to się zwykle tak zaczyna”, który bawił i wzruszał na tysiącach koncertów w kraju i zagranicą, odwiedzał naszą Polonię za oceanem, gdzie płynął pamiętnym transatlantykiem „Batorym” - za życia związany z Pragą, tu również spoczął po śmierci, na cmentarzu bródnowskim. 

Franciszek Trynka 

8 września 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732294