MARIUSZ TRELIŃSKI Z NAGRODĄ SWINARSKIEGO

Jedną z najważniejszych polskich nagród teatralnych otrzymał w tym roku Mariusz Treliński, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Warszawie. 

Treliński otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Halki” Stanisława Moniuszki, wystawionej na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w minionym sezonie artystycznym. Wśród konkurentów do nagrody były takie znakomitości świata teatralnego, jak Jan Klata za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Nowym Teatrze w Warszawie, Agnieszka Glińska za „Halkę” (wileńską) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Wojciech Kościelniak za „Przybysza” w Teatrze Collegium Nobilium, Bartosz Szydłowski za „Hamleta” Szekspira wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nagroda przyznawana jest przez miesięcznik „Teatr” i jest to już druga nagroda dla tego reżysera. Pierwszy raz Treliński odebrał ją w 2006 roku za reżyserię dwóch oper „Andrea Chenier” i „La Bohème” wystawione w Teatrze Wielkim. 

W nagrodzonej inscenizacji „Halki” reżyser przenosi akcję dzieła Stanisława Moniuszki w lata siedemdziesiąte XX wieku do gierkowskiej Polski. Bohaterowie spotykają się w zakopiańskim hotelu, który przyjmuje gości z grubym portfelem, szczególnie chętnie gości dewizowych. Sztuka została zrealizowana w konwencji czarno-białego kina. 

„Halka” według Trelińskiego, dzięki jednemu z największych polskich śpiewaków operowych – Piotra Beczały, została w grudniu 2019 roku wystawiona w Theater an der Wien i stała się tam jednym z najważniejszych wydarzeń operowych sezonu. Warszawska premiera miała miejsce w lutym 2020 roku i została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. 

Warszawscy miłośnicy opery, którzy nie zdążyli zobaczyć tej wersji „Halki” przed zamknięciem polskich teatrów w marcu, będę mogli zobaczyć dzieło w październiku. W tym bowiem miesiącu zostanie ono wystawione pięciokrotnie. 

Tomasz Chodorski 

15 września 2020 roku    
Fot. Teatr Wielki - Opera Narodowa
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732212