ABAKANY W PARKU BRÓDNOWSKIM

Park Rzeźby na Bródnie, zwany przez lokalnych entuzjastów „Central Parkiem”, jest bardzo światowym miejscem. Na kawałku zieleni rozciągającym się między blokami znajdują się rzeźby i inne prace współczesnych artystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, nawet tak odległej jak Tajlandia czy Mali. Kilkanaście dni temu do Parku zawitały dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Zinaxin” i „Dolacin”. To wydarzenie ma związek z przypadającą w tym roku 90. rocznicą urodzin rzeźbiarki. 

Magdalena Abakanowicz, zmarła przed trzema laty artystka, to jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek, która zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Tworzyła głównie figuralne kompozycje przestrzenne. Powstawały one często z tkaniny artystycznej traktowanej jako materiał rzeźbiarski. Abakanowicz tworzyła najchętniej z worków jutowych, które spajała żywicą. Charakterystyczne ludzkie sylwetki pozbawione głów były jej znakiem rozpoznawczym i od nazwiska artystki nazwano je abakanami. Rzeźbiarka wykorzystywała również inne materiały, jak kamień, drewno, brąz. 

„Zinaxin” i „Dolacin” powstały w 2005 roku. Są to ponad dwumetrowe postacie o ludzkich korpusach zwieńczone zwierzęcymi głowami czy też raczej maskami zwierząt, które kroczą w jednym kierunku. Według oficjalnej interpretacji, są one przykładem odpowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, o jednostkę w masie innych jednostek. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje także zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia.  

Usytuowanie rzeźb w tym, a nie innym miejscu Parku może wywołać dodatkowe refleksje. „Zinaxin” i „Dolacin” stanęły na tle grupy starych drzew owocowych - jabłoni pozostałych po gospodarstwach ludzi, którzy mieszkali tu przed założeniem parku. 

Prace Magdaleny Abakanowicz zagościły na Bródnie tylko tymczasowo. Trudno jednoznacznie określić na jak długo. Można się spotkać z informacją, że pozostaną tu do końca lutego przyszłego roku. 

Agnieszka Oziębło

20 września 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727194