Tablica pamiątkowa we foyer teatru upamiętnia Jerzego Jurandota, założyciela i pierwszego dyrektora teatru, oraz jego żonę Stefanię Grodzieńską. To wielce zasłużone małżeństwo pisarza, satyryka i kierownika literackiego przedwojennych kabaretów i poetki, pisarki, tancerki, aktorki estradowej.
Przez lata Teatr Syrena przyciągał wiele znakomitości. Przez jego scenę przewinęła się parada wielu gwiazd teatru, estrady i piosenki. Po interesującej wystawie przygotowanej przez dział promocji teatru oprowadzała kuratorka wystawy p. Joanna Mariuk. Wystawa jest swoistą podróżą w czasie, gdy na scenie teatru występowały takie gwiazdy jak Adolf Dymsza, Stefcia Górska, Lopek Krukowski, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Lidia Korsakówna, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński, a także piosenkarze jak Irena Santor, Izabela Trojanowska, Violetta Villas i wiele innych.
Obok plansz z historycznymi zdjęciami ustawiono gabloty, w których pokazano projekty scenograficzne i, dla porównania, zdjęcia, jak zostały zrealizowane na scenie. Np. kapelusz Lidii Korsakówny jest oryginałem z 1969 roku, podpisanym nazwiskiem artystki, który zachował się w magazynach teatru. Ponadto oryginalne suknie Aliny Janowskiej wypożyczyła rodzina Wojciecha Zabłockiego.
Dodatkową atrakcją niedzielnego spotkania była prelekcja w formie audycji radiowej przygotowana przez Teresę Drozdę. Jest ona dziennikarką radiową i dokumentalistką redakcji kultury i rozrywki PR. Przygotowała cykl spotkań na jubileusz teatru poświęcony największym gwiazdom „Syreny”.
Jako pierwsza przypomniana została Hanka Bielicka. Oprócz ciekawostek z życia artystki zaprezentowano archiwalne nagrania piosenek i skeczów. Usłyszeliśmy nieśmiertelną Dziunię Pietrusińską, a także unikalne nagrania z „Podwieczorku przy mikrofonie”, w którym występowała wraz ze swoim mężem Jerzym Duszyńskim.
Zachęcam do wybrania się na spektakl w teatrze, a przy okazji także na zwiedzanie wystawy.
Franciszek Trynka
30 września 2020 roku