„SYRENA” MA 75 LAT

Zasłużona i bardzo lubiana warszawska scena – Teatr Syrena obchodzi swój brylantowy jubileusz. 

Z pewnością dla nie jednego zaskakującą będzie informacja, że ten warszawski teatr nie powstał w stolicy. Pierwsze przedstawienie odbyło się w sali łódzkiego Grand Hotelu 5 lipca 1945 roku. Morze gruzów powojennej Warszawy sprawiło, że Jerzy Jurandot właśnie tu postanowił założyć teatr, do którego z całej Polski ciągnęli aktorzy znani ze scen przedwojennej Warszawy, a także debiutanci. Zanim nastąpiła przeprowadzka do Warszawy, na Litewską, minęło prawie trzy lata. W tym czasie „Syrena” wielokrotnie przybywała do stolicy na gościnne występy. 

Względy epidemiczne spowodowały, że uczczenie tego jubileuszu nie mogło odbyć się dokładnie w rocznicę przedstawienia. W ostatni weekend miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie okolicznościowej wystawy.

Tablica pamiątkowa we foyer teatru upamiętnia Jerzego Jurandota, założyciela i pierwszego dyrektora teatru, oraz jego żonę Stefanię Grodzieńską. To wielce zasłużone małżeństwo pisarza, satyryka i kierownika literackiego przedwojennych kabaretów i poetki, pisarki, tancerki, aktorki estradowej. 

Przez lata Teatr Syrena przyciągał wiele znakomitości. Przez jego scenę przewinęła się parada wielu gwiazd teatru, estrady i piosenki. Po interesującej wystawie przygotowanej przez dział promocji teatru oprowadzała kuratorka wystawy p. Joanna Mariuk. Wystawa jest swoistą podróżą w czasie, gdy na scenie teatru występowały takie gwiazdy jak Adolf Dymsza, Stefcia Górska, Lopek Krukowski, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Lidia Korsakówna, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński, a także piosenkarze jak Irena Santor, Izabela Trojanowska, Violetta Villas i wiele innych. 

Obok plansz z historycznymi zdjęciami ustawiono gabloty, w których pokazano projekty scenograficzne i, dla porównania, zdjęcia, jak zostały zrealizowane na scenie. Np. kapelusz Lidii Korsakówny jest oryginałem z 1969 roku, podpisanym nazwiskiem artystki, który zachował się w magazynach teatru. Ponadto oryginalne suknie Aliny Janowskiej wypożyczyła rodzina Wojciecha Zabłockiego. 

Dodatkową atrakcją niedzielnego spotkania była prelekcja w formie audycji radiowej przygotowana przez Teresę Drozdę. Jest ona dziennikarką radiową i dokumentalistką redakcji kultury i rozrywki PR. Przygotowała cykl spotkań na jubileusz teatru poświęcony największym gwiazdom „Syreny”.

Jako pierwsza przypomniana została Hanka Bielicka. Oprócz ciekawostek z życia artystki zaprezentowano archiwalne nagrania piosenek i skeczów. Usłyszeliśmy nieśmiertelną Dziunię Pietrusińską, a także unikalne nagrania z „Podwieczorku przy mikrofonie”, w którym występowała wraz ze swoim mężem Jerzym Duszyńskim. 

Zachęcam do wybrania się na spektakl w teatrze, a przy okazji także na zwiedzanie wystawy. 

Franciszek Trynka 

30 września 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732227