SKANDAL W TEATRZE KOMEDIA 

W teatrze Komedia odbyła się europejska prapremiera sztuki „Dom Lalki. Część 2” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. 

W roku 1879 Henryk Ibsen wydaje dramat zatytułowany „Dom Lalki”, który wywołuje niemały skandal w zachowawczych kręgach ówczesnej Europy. Teatry nie chcą go inscenizować, a jeśli już to robią, to zmieniają zakończenie tak by nie urazić mieszczańskich uczuć widzów oglądających spektakl. 

Sztuka opowiada historię młodej mężatki i matki trójki dzieci – Nory, która by ratować ciężko chorego męża – Torwalda, w tajemnicy przed nim, pożycza od jego współpracownika – Krogstada dużą sumę pieniędzy. Męża okłamuje, że to spadek, a po to, by uwiarygodnić swoją historię fałszuje na wekslu podpis swojego umierającego ojca. Sprawa jest bardzo poważna. W XIX wieku zamężne kobiety były praktycznie pozbawione praw obywatelskich. Nie mogły prowadzić żadnych interesów, nie miały własnych pieniędzy. Ujawnienie postępku Nory grozi skandalem obyczajowym i może zrujnować karierę Torwalda. Sprawa przybiera bardzo niebezpieczny obrót w momencie, gdy Norę zaczyna szantażować jej wierzyciel. Aby wyjść z opresji, zdesperowana kobieta wyznaje swój czyn mężowi i tu sprawa zaczyna się komplikować. Torwald okazuje się zwykłym tchórzem. Kompletnie nie obchodzą go motywy, jakimi kierowała się jego „gołąbeczką”. Nora zaczyna zdawać sobie sprawę, że go kompletnie nie znała i że całe jej dotychczasowe życie z nim było jedynie iluzją. Pomimo tego, że sprawa ze współpracownikiem dobrze się kończy, Nora nie może wrócić do swojego starego życia, ponieważ nie chce żyć z tchórzem. Postanawia więc odejść z domu. Zostawia zszokowanego całą sytuacją Torwalda z trójką dzieci i najzwyczajniej w świecie odchodzi. 

W roku 2017 amerykański pisarz Lucas Hnath tworzy sequele, dopisując dalszą część zmagań Nory i Torwalda. Na europejską prapremierę sztuki zatytułowanej „Dom Lalki. Część 2”, w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, zaprosił nas Teatr Komedia. 

Fabuła dramatu rozpoczyna się w momencie powrotu Nory do domu. Od rozstania minęło 15 lat. Nora wraca do Torwalda nie po to, by się z nim pojednać, ale po to, by uzyskać obiecany przed laty rozwód. Zrobiła karierę, jest świetnie zarabiającą pisarką, posługującą się pseudonimem. Książki, które pisze, czytane są przede wszystkim przez kobiety, a ich treść doprowadza do małej rewolucji w niejednym domu. W momencie, kiedy staje twarzą w twarz z Torwaldem jej egzystencja, jako samodzielnej i niezależnej kobiety, jest zagrożona. Jeden z porzuconych mężów poznał tożsamość Nory i odkrył, że jest ona nadal mężatką, za co grożą jej poważne konsekwencje, łącznie z więzieniem. Nora nie zamierza biernie czekać na rozwój wypadków, żąda od Torwalda obiecanego przed laty rozwodu. 

W roli Nory występuje Agnieszka Warchulska. Jej Nora jest zdystansowana, zimna, doskonale wie, czego chce i nie zamierza się wahać, sięgając po to, co jej zdaniem zwyczajnie się jej należy. Nie po to zbudowała sobie odrębne życie, by teraz je zaprzepaścić. Partnerują jej Jan Wieczorkowski grający Torwalda, Julia Wieniawa, grająca rolę jej córki, oraz Maria Pakulnis, odgrywająca rolę Heleny – służącej, która po to, by wychować dzieci Nory porzuca własne dziecko. 

Mnie osobiście najbardziej podobała się gra Marii Pakulnis, która po mistrzowsku wciela się w postać chorowitej i oddanej Torwaldowi Heleny. Pakulnis gra z trudem poruszającą się staruszkę, która ma problemy z lewą ręką. Przeszła prawdopodobnie lekki udar. Jej postać, choć marginalna, elektryzuje za każdym razem, gdy pojawia się na scenie. Brawa należą się również Janowi Wieczorkowskiemu, który gra wycofanego, małomównego, ciągle przeżywającego rozstanie Torwalda, oraz Julii Wieniawie, która kreowała postać niewinnej córki Nory. Ubrana w białą sukienkę, zdaje się być jedyną osobą, która z całego ambarasu wyszła obronną ręką. 

Czy Torwald stanie tym razem na wysokości zadania i uratuje Norę, dając jej upragniony rozwód, ryzykując tym samym swoją karierę? Wszak przed laty, po jej nagłym odejściu, przekonał społeczność miasteczka, że jego żona umarła. Czy spotkanie po latach zaowocuje wzajemnym zrozumieniem i wybaczeniem? Czy Nora zdecyduje się na porzucenie swojego dotychczasowego życia i wróci na łono rodziny? I czy powrót po tylu latach jest w ogóle możliwy? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do teatru. 

Magdalena Kuc 

4 października 2020 roku
DOM LALKI. CZĘŚĆ 2
Lucas Hnath

Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz
Scenografia: Wojciech Stefaniak

Obsada: : Agnieszka Warchulska, Maria Pakulnis, Julia Wieniawa, Jan Wieczorkowski.

Spektakl dla widzów od 15 roku życia.

Czas trwania: 120 minut, (bez przerwy) 
Data premiery: 24 września 2020 

Teatr Komedia
ul. Słowackiego 19a
Fot. Sabina Chyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727259