BAL W CAFE SAX

Na scenie Teatru Rampa możemy oglądać niezwykłe przedstawienie muzyczne stworzone z tekstów i piosenek Agnieszki Osieckiej. Dla miłośników twórczości poetki, i nie tylko jej miłośników, to prawdziwa uczta. 

W spektaklu wykorzystane są 22 piosenki Osieckiej, a wybór ich zapewne nie był łatwy, gdyż poetka zostawiła ich po sobie ponad dwa tysiące. To zadanie wziął na siebie Cezary Domagała, który napisał scenariusz przedstawienia oraz je wyreżyserował. 

Zadanie przygotowania udanego spektaklu z jednej strony wydawało się prosta, gdyż muzykę do tekstów Osieckiej pisali najwięksi kompozytorzy muzyki rozrywkowej, a piosenki wykonywane były przez największe autorytety polskiej piosenki, w tym Marylę Rodowicz, Seweryna Krajewskiego, Skaldów, Annę Szałapak i wiele innych gwiazd. To również było największym wyzwaniem – jak publiczność przyjmie utwory swoich ulubieńców w nowych aranżacjach i wplecione w historię. 

Bohaterów spotykamy w legendarnej Cafe Sax, która nawiązuje do kawiarni Sax, znajdującej się na ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie. Była to ulubiona kafejka poetki, która miała tu również swój ulubiony stolik. Potrafiła przy nim przesiadywać godzinami, obserwując ludzi - bywalców kawiarni i tych przechodzących ulicą. To z tych obserwacji czerpała pomysły i natchnienie do swoich wierszy. 

W spektaklu grają cztery osoby wcielające się w postacie m.in. Poetki, Kobiety Zawiedzionej, Barmana i Pana Czesia. Postaci piosenkami oraz wykorzystanymi w spektaklu tekstami zaczerpniętymi wprost z „Dzienników” Osieckiej opowiadają o zakrętach życia i kłopotach, ale również wielkiej miłości i radości życia. Wśród ponad dwudziestu piosenek usłyszymy głównie te, które znamy i lubimy. Artystom udaje nam się zaskakiwać nietypowymi wykonaniami w świetnych aranżacjach Pawła Steczka, aranżacjach, które nie odbierają nam przyjemności słuchania starych melodii, ale również dających nowe doznania. Dla osób starszych spektakl zdecydowanie będzie powrotem do lat młodości, dla młodych świetną okazją na poznanie twórczości jednej z naszych najlepszych autorek tekstów. 

Koniecznie musimy wspomnieć, że piosenki wykonywane są w towarzystwie czteroosobowego zespołu muzycznego grającego na żywo. Dzięki temu utwory nabierają głębi i autentyczności. Do tego dochodzi wspaniałe robota nagłośnieniowca, dzięki któremu możemy usłyszeć dokładnie każde słowo śpiewane przez aktorów i każdy dźwięk towarzyszącego im kwartetu. 

Dla osób, którym spektakl się spodoba teatr przygotował nie lada niespodziankę: spektakl wystawiany jest w dwóch osobnych obsadach aktorskich, więc istnieje możliwość zobaczenia spektaklu w dwóch wykonaniach. Spokojnie możemy zapewnić, korzystając z własnego oglądu, że obie obsady świetnie dają radę z twórczością Osieckiej. 

Spektakl jest także ciekawy w innej płaszczyźnie. W barze przed rozpoczęciem spektaklu i w przerwie możemy spróbować ulubionych napitków poetki, napitków występujących również na deskach scenicznych podczas przedstawienia. 

Zdecydowanie warto odwiedzić Rampę, gdyż „Cafe Sax” to jeden z ciekawszych spektakli muzycznych wystawianych aktualnie w Warszawie. 

Tomasz Chodorski  

3 października 2020 roku
Fot. Kinga Karpati
CAFE SAX 

Scenariusz i reżyseria: Cezary Domagała 
Scenografia: Filip Domagała

Obsada:  Katarzyna Kozak / Michalina Brudnowska, Małgorzata Duda-Kozera / Dorota Osińska, Julian Mere / Mieczysław Morański, Robert Kowalski / Piotr Furman. 

Czas trwania: 120 min. (1 przerwa) 
Data premiery: 20 i 21 stycznia 2017 roku (oddzielna dla każdej z obsad aktorskich) 

Teatr Rampa 
ul. Kołowa 20
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732210