MYSZOJELEŃ NA PRADZE

Jeden z najmniejszych kopytnych ssaków świata zawitał do warszawskiego zoo. Ma na imię Arnold. 

Arnold to kanczyl jawajski (Tragulus javanicus) popularnie zwany myszojeleniem. Od kilku dni przebywa w pawilonie ptaszarni. Do Warszawy przybył z ogrodu zoologicznego w Bernie. I choć na razie, ze względu na nowe miejsce zamieszkania, jest nieśmiały, to zdążył już zainteresować swoją niewielką osobą innych mieszkańców pawilonu, a zwłaszcza swojego najbliższego sąsiada wieloszpona rdzawogrzbietego. 

Kanczyle to najmniejsze ssaki kopytne na świecie. Swoim wyglądem przypominają jelenia na bardzo cieniutkich nóżkach. Do rodziny należy kilka gatunków. Arnold to kanczyl jawajski. Dorosłe osobniki tego gatunku są wzrostu dużego królika, dorastają do 53 cm długości, a masa ich ciała nie przekracza 2,5 kg. W środowisku naturalnym zamieszkują lasy tropikalne południowo-wschodniej Azji. Kanczyle jawajskie żyją w niewielkich grupach i prowadzą nocny tryb życia. Odżywiają się roślinami. W niewoli chętnie jedzą owady. 

Zoo o przybyciu nowego lokatora poinformowało na swoich stronach na Facebooku, dorzucając przy okazji kilka ciekawostek na temat tego niezwykłego ssaka. Jedną nich jest to, w jaki sposób kanczyl radzi sobie w niebezpieczeństwie: „kanczyle posiadają ciekawą strategię obrony w sytuacji zagrożenia. Przy bezpośrednim starciu używają swoich ostrych wystających kłów. Aby odstraszyć rywali, wykorzystują też sygnały dźwiękowe. Potrafią wydawać odgłosy przypominające płacz, a także uderzają racicami o ziemię z dużą prędkością (7 razy na sekundę), imitując werbel. Gdy w ciemnościach padnie na nie snop światła zastygają w bezruchu". 

Do niedawna sądzono, że kanczyle to zwierzęta wymarłe. Ostatni raz widziano je w 1990 roku. W 2019 roku naukowcy z organizacji Global Wildlife Conservation wraz z Wildlife Conservation Southern Institute of Ecology oraz Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, dzięki zainstalowanym przez siebie w lasach Wietnamu kamerom zaobserwowali krewniaka Arnolda, kanczyla srebrnogrzbietego.
Magdalena Kuc

6 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359934