HERDZIN SPOTKAŁ PADEREWSKIEGO

W Dniu Niepodległości odbyła się premiera koncertu Herdzin meets Ignacy Paderewski, zorganizowanego w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego. 

Niestety koncert musiał się odbyć w formule on-line odbył się na zakończenie festiwalu. 

Wybitny muzyk jazzowy Krzysztof Herdzin zaprezentował własne interpretacje utworów Jana Ignacego Paderewskiego. Na pierwszy ogień poszła miniatura fortepianowa Menuet d – dur op. 14 nr 1, skomponowana przez Paderewskiego w 1886 roku. Brawurowo wykonana, z ogromnym ukłonem w stronę oryginału, zachwyciła synkopowymi frazami, które świet
Równie świetnie zabrzmiał temat z Fantazji polskiej gis-moll op.19, skomponowany w Normandii dla księżnej Rachel de Brancovan w 1893 roku. Kompozycja jest mocno rozbudowana, nawiązuje w swoich tematach do polskiej muzyki ludowej. Słychać w niej mazurka i krakowiaka. Temat mazurka jest motywem spinającym wszystkie części Fantazji polskiej gis-moll i to właśnie on został zinterpretowany przez Krzysztofa Herdzina. Zagrał go z pasją i tak charakterystyczną dla muzyki jazzowej fantazją. Utwór Paderewskiego, bardzo optymistyczny w swoim klimacie, dzięki tej interpretacji zyskał jeszcze na lekkości, która od czasu do czasu w wydaniu Herdzina przeradzała się wręcz w interpretacyjną frywolność. 

Koncert zakończył wirtuozersko zagrany temat z III części (Finale. Allegro molto vivace) Koncertu fortepianowego a-moll op. 17, z 1888 roku. 
Krzysztof Herdzin jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Z powodzeniem łączy takie gatunki muzyczne jak pop, jazz i muzyka klasyczna. Aranżer, pianista, kompozytor, dyrygent. Ma na swoim koncie 18 złotych płyt i 4 platynowe. Był kilkukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Wyróżnieniem tym został uhonorowany w 2012, w 2017 i w 2019 roku. Jest autorem orkiestracji (czyli rozpisania muzyki na poszczególne instrumenty orkiestry), nagrodzonej Oskarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu zatytułowanego „Marzyciel”. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami i największymi polskimi gwiazdami, m.in. Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Anną Marią Jopek, Ewą Małas-Godlewską, Edytą Geppert, Richardem Boną, Vinniem Colaiutą. Jako pierwszy polski kompozytor, wraz z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata – Academy of Saint Martin in the Fields, nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę „Suite on Polish Themes”. Prowadzi własne Trio oraz Big Band. 
Magdalena Kuc

12 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732247