HERDZIN SPOTKAŁ PADEREWSKIEGO
W Dniu Niepodległości odbyła się premiera koncertu Herdzin meets Ignacy Paderewski, zorganizowanego w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.
Niestety koncert musiał się odbyć w formule on-line odbył się na zakończenie festiwalu.
Wybitny muzyk jazzowy Krzysztof Herdzin zaprezentował własne interpretacje utworów Jana Ignacego Paderewskiego. Na pierwszy ogień poszła miniatura fortepianowa Menuet d – dur op. 14 nr 1, skomponowana przez Paderewskiego w 1886 roku. Brawurowo wykonana, z ogromnym ukłonem w stronę oryginału, zachwyciła synkopowymi frazami, które świet
Równie świetnie zabrzmiał temat z Fantazji polskiej gis-moll op.19, skomponowany w Normandii dla księżnej Rachel de Brancovan w 1893 roku.
Kompozycja jest mocno rozbudowana, nawiązuje w swoich tematach do polskiej muzyki ludowej. Słychać w niej mazurka i krakowiaka. Temat mazurka jest motywem spinającym wszystkie części Fantazji polskiej gis-moll i to właśnie on został zinterpretowany przez Krzysztofa Herdzina. Zagrał go z pasją i tak charakterystyczną dla muzyki jazzowej fantazją. Utwór Paderewskiego, bardzo optymistyczny w swoim klimacie, dzięki tej interpretacji zyskał jeszcze na lekkości, która od czasu do czasu w wydaniu Herdzina przeradzała się wręcz w interpretacyjną frywolność.
Koncert zakończył wirtuozersko zagrany temat z III części (Finale. Allegro molto vivace) Koncertu fortepianowego a-moll op. 17, z 1888 roku.
Krzysztof Herdzin jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Z powodzeniem łączy takie gatunki muzyczne jak pop, jazz i muzyka klasyczna. Aranżer, pianista, kompozytor, dyrygent. Ma na swoim koncie 18 złotych płyt i 4 platynowe. Był kilkukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Wyróżnieniem tym został uhonorowany w 2012, w 2017 i w 2019 roku. Jest autorem orkiestracji (czyli rozpisania muzyki na poszczególne instrumenty orkiestry), nagrodzonej Oskarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu zatytułowanego „Marzyciel”. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami i największymi polskimi gwiazdami, m.in. Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Anną Marią Jopek, Ewą Małas-Godlewską, Edytą Geppert, Richardem Boną, Vinniem Colaiutą. Jako pierwszy polski kompozytor, wraz z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata – Academy of Saint Martin in the Fields, nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę „Suite on Polish Themes”. Prowadzi własne Trio oraz Big Band.
Magdalena Kuc
12 listopada 2020 roku