ZGŁOŚ KSIĄŻKĘ DO NAGRODY

Dzisiaj rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Książki można nominować w następujących kategoriach: warszawski twórca, proza, poezja, literatura dziecięca (w tej kategorii nagrody będą przyznawane zarówno za tekst, jak i za ilustracje), oraz edycja warszawska, czyli varsaviana. 

Publikacje do Nagrody Literackiej mogą zgłaszać wydawcy, księgarze, bibliotekarze, czytelnicy. Propozycje należy przesłać za pomocą specjalnego formularza udostępnionego na stronach urzędu miasta. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2021 roku. 

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest miasto. 

Nagroda Literacka m.st. Warszawy po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku. Jej laureatem został najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław Józef Mickiewicz za książkę zatytułowaną „Pamiętniki”(tom 2. wyszedł w 1927 roku, już po śmierci pisarza, trzeci w 1933), w której opisuje, m.in. losy Wielkiej Emigracji. Kolejni laureaci to, m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Kuncewiczowa oraz ostatni przedwojenny laureat – Leopold Staff, który nagrodę otrzymał w 1938 roku. 

Po wojnie nagrodę wręczano nieregularnie i pod różnymi nazwami. W 1948 roku otrzymał ją Kazimierz Brandys za książkę zatytułowaną „Miasto niepokonane”. Ostatni laureaci – Miron Białoszewski i Jerzy Waldorf otrzymali to prestiżowe wyróżnienie w 1980 roku. 

Nagrodę reaktywowano w roku 2008. Stosowną uchwałę przyjęła Rada Miasta. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach, a jedna z nich jest szczególna. Chodzi o kategorię „warszawski twórca”. Tym tytułem uhonorowani zostają pisarze w szczególny sposób związani ze stolicą. Po reaktywowaniu nagrody w 2008 roku tytuł ten otrzymał Tadeusz Konwicki. W kolejnych latach, m.in. Józef Hen, Janusz Głowacki i Janusz Tazbir. W 2020 roku nagrodą literacką m.st. Warszawy w kategorii warszawski pisarz uhonorowany został Piotr Wojciechowski, za całokształt twórczości.
Magdalena Kuc

30 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727261