MIASTO PAMIĘCI (RECENZJA)

Czy nastolatek może zainteresować się historią zabytkowego cmentarza i przemierzać ścieżki nekropolii w poszukiwaniu ciekawostek? Oczywiście, że tak. Pod pewnym warunkiem jednak. Musi mieć obok siebie mentora, przewodnika, na przykład dziadka, który da mu możliwość odnalezienia takich fascynacji, zainspiruje do poszukiwań, zachęci do pierwszego spaceru, potem drugiego…
Zuzanna Orlińska, pisarka i ilustratorka, autorka książek i publikacji dla dzieci i młodzieży, zaprasza na czternaście spacerów po Mieście Pamięci, czyli po Starych Powązkach. Czternaście spacerów to czternaście różnych opowieści. Spacery są tematyczne. Bohaterowie słuchają historii o znanych malarzach, pisarzach, kompozytorach, politykach, żołnierzach, naukowcach, działaczach. Nie są to jednak tylko opowieści o ludziach, ich życiu i działaniach. To oryginalne lekcje o historii Polski, o kulturze, o tradycjach, o wielkości człowieka. I chociaż dotyczą ludzi nieżyjących już, to tak naprawdę są to opowieści o życiu, o pewnej ciągłości idei i o pamięci – tak ważnej w budowaniu tożsamości, bez której z kolei na cmentarzu nie byłoby pamięci. 

„Miasto Pamięci” jest też pozycją przypominającą (celowo używam tego słowa) o prawdziwych więzach rodzinnych, o autorytecie dziadka, o szacunku. Wiadomości nie są tu przekazywane encyklopedycznie, ale w ciepłych, nostalgicznych opowieściach, często z humorem, z anegdotami. 

Gdyby nie ciężar pokaźnego wydania w twardej oprawie, na kredowym papierze, książka Zuzanny Orlińskiej mogłaby być dobrym przewodnikiem po labiryncie „miasta”. Ładne, atrakcyjne wydanie zachęca do wędrówki pomocnymi mapkami i oznaczeniami kwater i grobów, przyciąga ilustracjami, fotografiami. Całość wzbogacona jest notami biograficznymi i ciekawostkami. Warto też wspomnieć o bogatej bibliografii i oznaczeniach kolorami poszczególnych tras. 

„Miasto Pamięci” to pozycja na pewno godna polecenia, pozwala nieco inaczej spojrzeć na ogromne Powązki – bez patosu i niepotrzebnego uniesienia.
Marta Chodorska
MIASTO PAMIĘCI. CZTERNAŚCIE RODZINNYCH SPACERÓW PO STARYCH POWĄZKACH

Autor: Zuzanna Orlińska
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 21,5 x 20,5 cm
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 612898