Zuzanna Orlińska, pisarka i ilustratorka, autorka książek i publikacji dla dzieci i młodzieży, zaprasza na czternaście spacerów po Mieście Pamięci, czyli po Starych Powązkach. Czternaście spacerów to czternaście różnych opowieści. Spacery są tematyczne. Bohaterowie słuchają historii o znanych malarzach, pisarzach, kompozytorach, politykach, żołnierzach, naukowcach, działaczach. Nie są to jednak tylko opowieści o ludziach, ich życiu i działaniach. To oryginalne lekcje o historii Polski, o kulturze, o tradycjach, o wielkości człowieka. I chociaż dotyczą ludzi nieżyjących już, to tak naprawdę są to opowieści o życiu, o pewnej ciągłości idei i o pamięci – tak ważnej w budowaniu tożsamości, bez której z kolei na cmentarzu nie byłoby pamięci.
„Miasto Pamięci” jest też pozycją przypominającą (celowo używam tego słowa) o prawdziwych więzach rodzinnych, o autorytecie dziadka, o szacunku. Wiadomości nie są tu przekazywane encyklopedycznie, ale w ciepłych, nostalgicznych opowieściach, często z humorem, z anegdotami.
Gdyby nie ciężar pokaźnego wydania w twardej oprawie, na kredowym papierze, książka Zuzanny Orlińskiej mogłaby być dobrym przewodnikiem po labiryncie „miasta”. Ładne, atrakcyjne wydanie zachęca do wędrówki pomocnymi mapkami i oznaczeniami kwater i grobów, przyciąga ilustracjami, fotografiami. Całość wzbogacona jest notami biograficznymi i ciekawostkami. Warto też wspomnieć o bogatej bibliografii i oznaczeniach kolorami poszczególnych tras.
„Miasto Pamięci” to pozycja na pewno godna polecenia, pozwala nieco inaczej spojrzeć na ogromne Powązki – bez patosu i niepotrzebnego uniesienia.