KELNERKA W ROMIE (PREMIERA)

W 2016 roku na Broadwayu wystawiono przedstawienie zatytułowane „Waitress” — Kelnerka. Przyjęte entuzjastycznie przez publiczność i krytyków doczekało się łącznie 1544 spektakli. W 2021 roku po „Kelnerkę” sięgnął dyrektor teatru Roma – Wojciech Kępczyński. Adaptacja w jego odsłonie ma szanse stać się hitem tego sezonu. 

Musical w niezwykle ciepły, zabawny i wzruszający sposób opowiada historię kelnerki Jenny. Uwikłana w toksyczny związek ze swoim brutalnym mężem Earlem, ukojenie znajduje w.... pieczeniu tart. Jenny wraz z przyjaciółkami: przebojową Becky oraz Down – fanką kanału History Channel, pracuje w maleńkiej prowincjonalnej knajpce „Tarty u Joe”. Jennę poznajemy w momencie, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży, niestety z mężem. Jenna mimo nękających ją problemów, rozumie, czym jest magia prostych przyjemności, a pieczenie tart traktuje jak sztukę. Tartom nadaje nazwy, które bardzo często związane są z perypetiami dnia codziennego, przez które przechodzi. Mamy więc tartę „Grzechu wartą”, jak również tartę zatytułowaną „Tarta zdradzieckiej owulacji”. Klienci tartowni, jej przyjaciółki oraz wszyscy, którzy kiedykolwiek mogli skosztować jej wypieków uważają ją za mistrzynię w swoim fachu. Tak samo myśli właściciel tartowni Joe, który każdego dnia przychodzi do swojej knajpki, by w spokoju zjeść obiad. To on namawia Jennę do udziału w ogólnokrajowym konkursie wypieku tart, konkursie, który umożliwiłby jej ucieczkę od męża i zaczęcie wszystkiego od nowa. 
Sztuka jest świetnie zagrana, wyreżyserowana i bardzo... smaczna, absolutnie pod każdym względem. Piosenki w przekładzie Michała Wojnarowskiego – kierownika literackiego TR Roma brzmią świetnie, wywołując śmiech, wzruszenie, łzy. 

Obsada w niektórych rolach jest potrójna. Na przedpremierowym pokazie, który odbył się w zeszłą sobotę, tytułową rolę Jenny zagrała Zofia Nowakowska. Jej Jenna jest urocza, ciepła, troszkę wycofana, pomimo trudnych przejść romantyczna i nieoczekiwanie... spontaniczna, co objawia się zwłaszcza w scenach rozgrywających się w gabinecie ginekologicznym, prowadzonym przez doktora Pomattera, granego przez Janka Traczyka. Piosenka „Miałam jej twarz” wykonana przez Nowakowską w jednej z najważniejszych scen w przedstawieniu rzuca na kolana. 

Zofii Nowakowskiej partnerują: Sylwia Różycka w roli rezolutnej Becky i Ewa Kłosowicz w roli neurotycznej i przezabawnej Dawn. Jest jeszcze Janek Traczyk, który wciela się w rolę ginekologa – doktora Pomattera, z którym niekochana i w gruncie rzeczy bardzo samotna Jenna nawiązuje płomienny romans. 

Wśród ról męskich na szczególną uwagę zasługuje kreacja Wiktora Korzeniowskiego w roli Spoxa, późniejszego partnera Dawn. Spox jest troszkę zamknięty w sobie i mocno znerwicowany. Jego zaloty w stosunku do Dawn wywołują na widowni salwy śmiechu. Jest to moim zdaniem najlepsza rola męska w całym musicalu. 

W rolę czarnego charakteru – męża Jenny – Earla wciela się Janusz Kruciński. Jego Earl jest niechlujnym, chorobliwie zazdrosnym brutalnym nierobem. 

Sztuka „Waitress” jest pochwałą wiary w to, że zawsze, nawet w najgorszych okolicznościach życia nie warto się wycofywać i poddawać. Uczy, że rodziną bardzo często okazują się obcy nam ludzie. Opowiada o miłości, przyjaźni i kobiecej solidarności, która przezwycięża najgorsze koszmary. Ukazuje ludzi, którzy wszelkimi możliwymi sposobami walczą o odrobinę szczęścia, nawet jeśli ta odrobina nie do końca wpisuje się w obowiązujące normy społeczne i szczerze mówiąc, bardzo ciężko ich za to potępić. 

Czy Jenna zdoła wyrwać się z rąk swojego oprawcy? Czy uda jej się dostać na konkurs, który pozwoli jej otworzyć nowy rozdział w życiu? Jeśli chcecie znać odpowiedź na te pytania, koniecznie wpadnijcie do Romy i obejrzyjcie spektakl. 
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla
WAITRESS 

Scenariusz na podstawie filmu o tym samym tytule: Adrienne Shelly 
Libretto: Jessie Nelson 
Teksty piosenek: Sara Bareilles 
Reżyseria: Wojciech Kępczyński 
Autor przekładu: Michał Wojnarowski 

Obsada: Zofia Nowakowska / Agnieszka Przekupień / Monika Walter, Sylwia Różycka / Agata Walczak / Izabela Bujniewicz, Ewa Kłosowicz / Anastazja Simińska / Maria Jóźwin, Janusz Kruciński / Paweł Mielewczyk / Paweł Draszba, Przemysław Redkowski / Jan Bzdawka / Krzysztof Cybiński, Wojciech Machnicki / Wojciech Paszkowski, Janek Traczyk / Marcin Franc / Robert Kampa, Wiktor Korzeniowski / Piotr Janusz / Andrzej Skorupa 

Czas trwania: 155 minut (z 1 przerwą)
Data premiery: 30 maja 2021 roku 

Teatr Muzycznr Roma 
ul. Nowogrodzka 49
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727310