W BARAKU OSZALAŁY PLANETY

Nowy sezon w Teatrze Współczesnym zaczął się z przytupem. Młodzi aktorzy sprawili, że nie tylko planety oszalały. Spektakl „A planety szaleją... (Młodzi w hołdzie Korze)”, złożony z piosenek Kory i legendy polskiego rocka – zespołu Maanam, powala na kolana.
Idąc na spektakl składający się ze znanych hitów popularnego zespołu, możemy spodziewać się, że zabawa będzie przednia, że będziemy mogli podśpiewywać sobie z artystami... Na tym spektaklu nic takiego się nie stało... i dobrze. To co zrobili ci młodzi ludzie jest nie tylko nowatorskim podejściem do tekstów Kory, ale wręcz czymś odkrywczym. Piosenki zaaranżowane zostały przez Mateusza Dębskiego na nieco nietypowy skład instrumentalny, w który weszły: harfa, pianino i kontrabas. Świetne kompozycje Dębskiego, zdecydowanie odmienne od "maanamowego" pierwowzoru, zachwycają i wzruszają. Mimo swojej odmienności od mocnych, znanych całej Polsce rockowych kawałków Maanamu, mimo że te nowe aranże są przepełnione nostalgią i poezją, wciąż brzmią bardzo mocno i dobitnie. Muzyka Dębskiego jest jedną z najmocniejszych stron spektaklu. I to muzyka grana na żywo przez świetnych instrumentalistów.
Równie ważna jest tu gra młodych aktorów. Na kameralnej, ciemnej scenie, pozbawionej praktycznie wszelkich dekoracji, ustawionych zostało jedenaście krzeseł, na których zasiadło jedenaścioro ubranych w jednolite czarne stroje młodych aktorów. Pod opieką reżyser Anny Sroki-Hryń dokonują oni niezwykłej, nowej interpretacji poezji Kory Jackowskiej próbującej odkrywać zawiłości szarych czasów PRL-u lat 80. Teksty niegdyś rockowych utworów nabrały zupełnie nowych znaczeń, w znanych piosenkach usłyszeliśmy wręcz nowe treści. W piętnastu utworach słyszymy zmienne nastroje od zadumy po niemal "prawdziwy dom wariatów”. 

Spektakl został zrealizowany jako przedsięwzięcie sceniczne studentów drugiego roku Aktorstwa w Akademii Teatralnej w Warszawie. Przedstawienie wystawiono na „Scenie w Baraku” w Teatrze Współczesnym. 

„A planety szaleją...” od pierwszych utworów zdecydowanie budziły u mnie skojarzenie z najlepszymi koncertami renomowanego wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej i wydaje mi się, że byłby to jeden z ciekawszych koncertów w historii tego festiwalu. „Planety...” to spektakl, który powinni zobaczyć wszyscy miłośnicy mądrego teatru muzycznego oraz fani Maanamu. Tomasz Chodorski
Marta Chodorska
Fot. Katarzyna Kural-Sadowska

„A PLANETY SZALEJĄ...” (MŁODZI W HOŁDZIE KORZE) 

Teksty: Olga Jackowska i Marek Jackowski 

Reżyseria: Anna Sroka - Hryń 
Kierownictwo muzyczne i aranżacja: Mateusz Dębski 

Obsada: Ada Dec, Natalia Stachyra, Karolina Piwosz, Maja Polka, Jagoda Jasnowska, Olga Lisiecka, Maciej Dybowski, Juliusz Godzina, Wojciech Melzer, Maciej Kozakoszczak, Tomasz Osica. 

 Czas trwania: 65 minut (bez przerwy)  
Data premiery: 21 sierpnia 2021 roku

Teatr Współczesny 
Scena w Baraku
ul. Mokotowska 13
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732225