SPOTKANIE Z BESTIĄ

Debiutancka powieść Alicji Horn o zagadkowym tytule „Wyleczeni”, to nieoczywisty kryminał, którego akcja rozgrywa się w Warszawie.

Powieść opisuje wydarzenia, które mają miejsce w Warszawie. Główna bohaterka, Marta, jest lekarzem w Warszawskim Szpitalu Klinicznym im. Wandy Błeńskiej (miejsce fikcyjne). Fabułę powieści spaja kilka wątków kryminalno-sensacyjnych. W szpitalu zostaje zabity lekarz, w Warszawie budzi postrach seryjny morderca zwany Bestią z Mokotowa, niepokój i podejrzenia budzi dziwne zachowanie sąsiadki głównej bohaterki, do tego dochodzi tajemnicze morderstwo rodziców Marty w dalekiej przeszłości. Dla wytchnienia jest też wątek romansowy. Skomplikowana akcja, nawarstwienie i przecinanie się wątków prowadzą do nieoczekiwanego finału. 

Na powieść można spojrzeć z różnych stron i dostrzec różne aspekty świata przedstawionego. Tłem dla kryminalnych zagadek jest Warszawa, której obraz topograficzny i obyczajowy bohaterce nie jest obcy ani obojętny. Jak dostrzega jeden z bohaterów, „nie mogłaby być bardziej warszawska”, bo to „Marta Wolska ze Śródmieścia, mieszkająca na ulicy Mokotowskiej”. Jest dr Wolska rdzenną mieszkanką stolicy i patrzy na miasto krytycznym okiem, ale lubi je. Ma swoje ulubione miejsca, jak Pole Mokotowskie czy plac Zbawiciela, gdzie z rozbawieniem obserwuje „kisielową młodzież”, choć wie, że „Warszawa jest miejscem wygodnym, ale niełatwym do życia”. Nie zazdrości koleżance domku z ogródkiem na Białołęce, bo to za daleko do centrum. Wie, że na Muranowie osiedla zbudowano na ruinach getta, dlatego zapewne mieszkańcy skarżą się na duchy. Z żalem patrzy na biurowiec wybudowany w miejscu legendarnego Supersamu i nie może zrozumieć, dlaczego chodniki pewnego dnia zamieniły się w autostrady, po których strach chodzić ze względu na pędzące hulajnogi. Stolica, choć to kryminał, jest tu przedstawiona dość oryginalnie. 

Książkę można zaliczyć do tak zwanych thrillerów medycznych. Autorka jest lekarzem i daje niepodzielnie wyraz i dowód znajomości fachu lekarskiego, wprowadza nas w medyczne zawiłości, pozwalające zwykłemu czytelnikowi uwierzyć w powieściową rzeczywistość. Oczami lekarza-narratora pokazany jest też współczesny polski szpital z różnymi znanymi nam problemami. Co prawda dowiadujemy się, że „Błeńska” jest szpitalem wyjątkowym, chociażby ze względu na rodzaj pacjentów, ale wyraźnie zmaga się z kłopotami finansowymi i kadrowymi. Autorka ukazuje ten szpitalny świat bez przymrużenia oka, ale ironicznie i z dystansem. 

„Wyleczeni”, jak na debiut, to literatura, którą się dobrze czyta, ale ja osobiście mam z nią pewien problem, a właściwie dwa. Jeden dotyczy narracji, która nie wiadomo, dlaczego jest niesymetrycznie rozbita, zagadkowa, choć to w ogóle nie przeszkadza w śledzeniu fabuły. Drugi natomiast wiąże się z etyką lekarską. Rozumiem, dlaczego autorka pisze pod pseudonimem i dlaczego szpital nie widnieje na mapie Warszawy. Rozumiem też, że świat powieściowy rządzi się swoimi prawami, zupełnie swobodnymi. Tu wolno wszystko i wszystko jest możliwe. Marta Wolska, lekarka, jest postacią niejednoznaczną. Zdolna jest do czynów, do których lekarz nie może być zdolny. To mi trochę przeszkadza w myśleniu o bohaterce i o autorce (choć się nie uprzedzam). Tym bardziej zachęcam do lektury, bo ciekawa jestem opinii innych.
Marta Chodorska
WYLECZENI

Autor: Alicja Horn
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2021  
Oprawa: miękka  
Liczba stron: 309
Format: 14,0 x 20,0 cm
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 691504