CZARNA DAMA WARSZAWSKIEGO ZOO

W warszawskim zoo żyje jedna z najdziwniejszych żab na świecie, a mianowicie Breviceps Fuscus – Czarna Żaba Deszczowa. 

Naturalnym jej środowiskiem są lasy i zarośla południowej Afryki, a dokładnie południowe zbocza Gór Przylądkowych. Choć sama jest niewielka, dorasta zaledwie do 5 cm długości, potrafi ryć w ziemi jamki i tunele długość nawet 15 centymetrów. W nich spędza większość swojego życia. Kryjówki ryje najchętniej pod korzeniami krzewów i drzew, wykorzystując je jako naturalną ochronę. Nie szuka też otwartej wody, bowiem… nie potrafi pływać.
Czarna żaba swoją łacińską nazwę otrzymała dzięki wyglądowi. W języku łacińskim Breviceps Fuscus oznacza „krótkogłowy brązowy”. Żaba ma okrągły kształt, krótkie kończyny i palce. Jej skóra ma ciemne ubarwienie, występują na niej liczne guzki i brodawki. W chwilach zagrożenia nadyma się niczym balonik, zwiększając znacznie swoją objętość. Jeśli zostanie zaatakowana będąc akurat w norce, „balonikowy mechanizm obronny” uniemożliwia intruzowi wyciągnięcie jej z bezpiecznej kryjówki. Żabka odżywia się owadami i słynie z ciekawych obyczajów godowych. Podczas ulewnych deszczów, we wrześniu samce urządzają głośne koncert, po to by zwabić do miłosnych zmagań samiczki. Niestety, panowie, mając krótkie nóżki, nie są w stanie samodzielnie utrzymać się na grzbiecie partnerek. Tutaj z pomocą przychodzi ciekawa właściwość skóry grzbietu samic, która w odpowiednim momencie wydziela klejącą substancję. Samice składają zapłodnione jaja w tunelach i zostawiają je pod czułą opieką samców. Co ciekawe, małe żabki nie przechodzą stadium kijanki. Z jajeczek wylęgają się larwy, które w późniejszych fazie rozwoju ulegają metamorfozie.
Czarna żaba deszczowa została po raz pierwszy opisana przez naukowców w 1925 roku, ale prawdziwą sławę zdobyła dzięki popularnonaukowemu serwisowi IFLScience, który jakiś czas temu, na Facebooku, zamieścił artykuł na jej temat. Tekst o żabce polubiło wówczas 153 tys. osób.
Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 691530