ZABIĆ HITLERA

20 lipca 1944 roku, o godzinie 12:42, w Wilczym Szańcu w Gierłoży, pilnie strzeżonej kwaterze Hitlera, wybucha bamba. Ładunek do pokoju odpraw został wniesiony przez pułkownika Clausa von Stauffenberga. Führer z zamachu wychodzi prawie bez szwanku… 

Książka „ Gra o Powstanie ‘44. 13 dni, które zmieniły Polskę”, autorstwa Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego, próbuje znaleźć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zamachem na Hitlera w Wilczym Szańcu a wybuchem powstania warszawskiego. Hipoteza, którą stawiają autorzy jest śmiała. Czy jest możliwe, że to właśnie zamach przyczynił się do podjęcia decyzji o rozpętaniu powstania w Warszawie i był, jak sami ujęli to autorzy, katalizatorem wielu istotnych dla świata i dla nas zdarzeń? 

Kunicki i Ławecki śledzą kluczowe incydenty na arenie międzynarodowej, które miały miejsce w ciągu trzynastu dni, tj. od 20 lipca do 1 sierpnia 1944 roku, dnia, w którym wybucha powstanie. Biorą na tapetę wydarzenia, jakie miały miejsce na froncie wschodnim, relacjonują odprawy wysokich rangą oficerów zarówno po stronie aliantów, jak i Niemców, szczegółowo przedstawiają motywy, jakimi kierowali się nasi dowódcy, odpowiedzialni za wywołanie powstania w mieście. 

Publikację, siłą rzeczy, podzielono na 13 rozdziałów. Każdy z nich został skonstruowany z kilku podrozdziałów, które streszczają kluczowe dla tematu wydarzenia jednego dnia. Wartością dodaną każdego z rozdziałów jest bardzo ciekawe i wnikliwe skanowanie sylwetki poszczególnych bohaterów dramatu. I tak np. w rozdziale pierwszym zatytułowanym „20 lipca 1944 roku – czwartek”, autorzy analizują sytuację od momentu wylądowania von Stauffenberga w Kętrzynie po fiasko operacji „Burza” na Wileńszczyźnie. W podrozdziale zaś zatytułowanym „Zamach na Hitlera. Berlin – Gierłoż – Berlin”, w bardzo przystępny sposób autorzy przybliżają czytelnikowi sylwetkę zamachowca, skupiając się na motywach, którymi kierował się Claus Schenk Graff von Stauffenberg, wnosząc na salę odpraw skórzaną teczkę wypełnioną ładunkiem wybuchowym. Z kolei w ustępie zatytułowanym „Sprawa polska na marginesie. Londyn – Waszyngton – Londyn”, omawiają, m.in. motywy, jakimi kierował się Churchill, idąc na daleko idące ustępstwa w stosunku do Stalina i jego wizji powojennej Europy. 
Z publikacji, cytując autorów, wyłania się ponury obraz wojennej rzeczywistości, w której rola polskiego rządu na uchodźstwie, w toku politycznych rozgrywek Wielkiej Trójki zostaje całkowicie zmarginalizowana. Bohaterstwu żołnierzy Armii Krajowej oraz setkom tysięcy mieszkańców walczącej stolicy, autorzy przeciwstawiają niekompetencję, brak wyobraźni oraz błędną kalkulację polityczną zwolenników warszawskiego zrywu. Kunicki i Ławecki piętnują „piramidę dowódczej niekompetencji oraz gotowość posyłania na stracenie elity polskiej młodzieży w celu zasłużenia sobie na wolność w oczach Wielkiej Koalicji”. Można się z tą opinią zgodzić lub nie. Jedno jest pewne. Książkę „Gra o powstanie ‘44. 13 dni, które zmieniły Polskę”, napisaną lekkim, barwnym językiem czyta się jednym tchem. I to pomimo naszpikowania jej wieloma szczegółami, które znane są wyłącznie pasjonatom historii,
Magdalena Kuc
GRA O POWSTANIE ‘44. 13 DNI, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ 

Autorzy: Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki 
Wydawnictwo: Bellona  
Rok wydania: 2021  
Oprawa: miękka  
Liczba stron: 326  
Format: 13,5 x 21,5 cm
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 691516