OBIEKTYWEM...: NOCNE ŻYCIE MIASTA

Kiedy uznałam, że urodziny PKiN to najlepsza pora na fotoreportaż o nim, wiedziałam, jakie zdjęcia pokażę, ale nie myślałam, że tak trudno będzie mi o nim pisać. Bo choć to jeden z najbardziej lubianych przeze mnie i moich turystów budynków Warszawy, ale co o nim napisać, jak wszystko już napisano.

Zbudowany z rozkazu… Prezent od towarzyszy… Symbol zła… Niby wszystko prawda, ale ja nie lubię takich słów.

 Dla mnie od zawsze PKiN jest symbolem stolicy. Kiedy pierwszy raz zawitałam tutaj, to właśnie ten pałac przywitał mnie i był przez cały czas mojej wizyty wskazówką, gdzie jestem. Widząc go nie sposób było się w mieście zgubić. Myślę, że mieszkańcy Warszawy nie zawsze to doceniali.

Monumentalny, dostojny, widoczny z wielu, nawet odległych dzielnic Warszawy. Nie mogę już powiedzieć, że z każdej strony, bo nowe drapacze chmur coraz bardziej zasłaniają ten unikalny budynek wpisany 2 lutego 2007 roku na listę zabytków.

Do 24 lutego 2021 najwyższy budynek w Polsce. Tego dnia zamontowano iglicę na pobliskim Varso, który, chociaż jeszcze nie gotowy, osiągnął docelową wysokość 310 m i stał się tym samym najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Ale PKiN pozostaje WIELKI.

Na zdjęciach widnieje Pałac Kultury i Nauki widziany obiektywami moich aparatów, ale jest także jego sylwetka na muralach Tytusa Brzozowskiego: przy al. Solidarności z 2018 roku i na ul. Jagiellońskiej z 2020. A także pałac uwieczniony na mozaice „Panorama Warszawy i Stambułu” na stacji Metro Politechnika (z roku 2015).

Osobom zainteresowanym tematem pałacu polecam, między innymi, pozycję napisaną przez niedawno zmarłego Jarosława Zielińskiego „Pałac Kultury i Nauki”. Zobaczycie, ile się przez te prawie 10 lat, od czasu jej wydania w 2012 roku, zmieniło a co pozostało takie samo jak przed laty.
Zdjęcia: Sabina Chyla, Andrzej Papliński, Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727334