MARIA FOŁTYN - "WDOWA PO MONIUSZCE"

Wśród wielu wybitych osobistości warszawskiej sceny kulturalnej jedną z najbardziej świecących gwiazd swoich czasów była Maria Fołtyn. Urodziła się w 1924 roku w Radomiu, w rodzinie kolejarskiej. Swoją muzyczną edukację rozpoczęła po zakończeniu wojny u Adama Didura, jednego z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku. Kontynuowała naukę śpiewu solowego w Instytucie Muzycznym w Gdańsku oraz na prywatnych lekcjach u swojego mistrza w Katowicach. Karierę solistki operowej rozpoczęła od partii Halki w 1949 roku w przedstawieniu Opery Śląskiej. W tym samym roku trafiła do stolicy, gdzie rozpoczęła pracę w Operze Warszawskiej, wtedy mieszczącej się jeszcze na ul. Nowogrodzkiej. Primadonna była jedną z największych propagatorek twórczości Moniuszki. W ulubioną rolę Halki wkładała całe swoje serce.  

- Zawsze śpiewałam w ekstazie. Szokowałam wibracją ciała, ekspresją, emocjami, jakie pokazywałam w relacjach z partnerami na scenie.  Wcielała się w tę rolę około 250 razy, z czego ponad 70 na scenie Opery Warszawskiej.  

Zdając sobie sprawę z tego, że kariera śpiewaczki nie trwa wiecznie, ukończyła w 1972 roku wydział reżyserii warszawskiej PWST. Wtedy rozpoczęła kreować swoje wizje wielkich oper.  

Karierę reżyserską rozpoczęła w 1971 roku na scenie National Opera de Cuba w Hawanie. Oczywiście operą, w której sama kiedyś debiutowała jak śpiewaczka, „Halką”. Choć miała w repertuarze wszystkie liczące się role operowe, lecz ze szczególnym sentymentem zawsze traktowała Moniuszkę. Dzięki niej poznała go publiczność w wiele krajach, gdzie jako reżyser wystawiała jego dzieła. I tak Halkę zrealizowała w Hawanie, Osace, Meksyku, Ankarze, Nowosybirsku i Kurytybie, a Straszny Dwór w Bukareszcie i Tokio. Ponad 20 lat była dyrektorem i organizatorem festiwali moniuszkowskich w Kudowie Zdroju. Jej życiowy dorobek jest imponujący. Na przestrzeni blisko 60 lat owocem jej pracy dla naszej opery narodowej, jako śpiewaczki i reżysera, było ponad 870 przedstawień z jej udziałem. 

Maria Fołtyn zmarła w wieku 88 lat w Warszawie. Tu też, na Cmentarzu Powązkowskim, została pochowana niedaleko grobu, w którym leży jej mistrz – Stanisław Moniuszko. 

Franciszek Trynka

19 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732267