MAŁE GEPARDY W ZOO

Cztery małe gepardy urodzone w kwietniu w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym mają się dobrze i rosną jak na drożdżach. Rodzicami są Kimani (dla przyjaciół Wilma) i Fred. Para przyjechała z Holandii przed czterema laty. Maluchy ważą około 2 kg i mają już otwarte oczy. Czeka je jeszcze seria badań i szczepień. Goście ogrodu będą mogli je podziwiać na wybiegu dopiero za kilka miesięcy. I wówczas pewnie zostaniemy zaproszeni do udziału w konkursie na imiona dla kociaków. W tym roku powinny one zaczynać się od litery L. 

Dumni rodzice nie są pierwszymi przedstawicielami tego gatunku w Warszawie. Starsi pracownicy ogrodu do dzisiaj na przykład wspominają geparda Bolka, którego wyczyn powinien się znaleźć w Księdze Guinessa. Było to w roku 1998. Bolek zza ogrodzenia swojego wybiegu obserwował przejeżdżającego melexa. Coś go musiało mocno zaintrygować, bowiem dał wysokiego susa i przeskoczył nad dwuipółmetrowym ogrodzeniem. Zdaniem zoologów, nikt wcześniej nie zaobserwował tak wysokiego skoku geparda. Ludzie uciekli, a Bolek zaczął obwąchiwać porzucony pojazd. Jak jednak zapędzić go z powrotem na wybieg? Może uśpić i nieprzytomnego przenieść? Pomógł podstęp. Dwie nieznane kotu osoby pojawiły się na gepardzim wybiegu, czym zdenerwowały Bolka. Ktoś wtargnął na jego terytorium! Przeskoczył więc znowu nad ogrodzeniem gotów do walki w obronie swojej „posiadłości”, ale przeciwników już tam nie było. Jeszcze tego samego dnia, płot wokół wybiegu został podwyższony o 80 centymetrów. 

12 lutego 2000 roku, gepard – rekordzista został dumnym ojcem pierwszych urodzonych w Polsce gepardziąt. Na świat przyszły urocze trojaczki. Potem długo trzeba było czekać, aż pojawiło się pierwsze potomstwo Freda i Wilmy, urodzone 13 kwietnia 2018 roku.

Na wolności zwierzęta te występują głównie w Afryce. Największą populację odnotowano w Botswanie. 

Gepardy, będące, na krótkim dystansie, najszybszymi ssakami na Ziemi (rekord zarejestrowany, to 113 km/godz.) są gatunkiem zagrożonym i znajdują się pod całkowitą ochroną. Andrzej Papliński 26 maja 2020 roku

Andrzej Papliński

26 maja 2020roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359874