KALENDARIUM WARSZAWSKIE
18 września
Międzynarodowy Dzień Geologa
Światowy Dzień Monitoringu Wody
Dzień Pierwszej Miłości

WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY
1854 – w wieku 55 lat w Warszawie zmarł architekt Andrzej Gołoński. Był słuchaczem Szkoły Artylerii i Inżynierii, potem studiował na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę z Jakubem Kubickim. Według jego planów konstrukcyjnych wzniesiono ogród tarasowy pod Zamkiem Królewskim, rozbudowano koszary gwardii konnej na Żoliborzu i koszary Mirowskie. W roku 1825 otrzymał patent budowniczego wolno praktykującego w Królestwie Polskim. Pięć lat później powierzono mu katedrę perspektywy na Uniwersytecie Warszawskim. Wiele kamienic i pałaców w Warszawie powstało według jego planów, m.in. pałac Uruskich (Czetwertyńskich) na Krakowskim Przedmieściu. 

1905 – miała miejsce próba wysadzenia w powietrze „Pomnika Zdobycia Warszawy” uroczyście odsłoniętego w roku 1847. Była to ośmioboczna kolumna z żeliwa zwieńczona złoconą kopułą z prawosławnym krzyżem wystawiona na polecenie cara Mikołaja I i upamiętniająca zdobycie stolicy przez wojska rosyjskie w 1831 roku. Próba zniszczenia monumentu okazał się nieudana, zniszczona została tylko dolna część kolumny, którą natychmiast wyremontowano. Pomnik ten, podobnie jak pozostałe rosyjskie pomniki, rozebrano w latach dwudziestych XX wieku. 

1923 – urodził się Stanisław Konarski, historyk i varsavianista. Absolwent Gimnazjum im. Mikołaja Reja, studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 70. i 80. był wicedyrektorem Muzeum Warszawy. Napisał wiele publikacji dotyczących dziejów stolicy, w szczególności zaś historii szkolnictwa. Przez 45 lat współpracował z Polskim Słownikiem Biograficznym, dla którego opracował 337 biogramów, co było absolutnym rekordem w historii redakcji PBS. 

1931 – w Warszawie urodził się Jerzy Kuźmienko, architekt i urbanista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej a później jej wykładowca. Specjalizował się w projektach dużych kompleksów architektonicznych. Współpracował m.in. przy budowie osiedli „Gocław” i „Służew nad Dolinką”. Jest też współautorem budynków wielorodzinnych przy ul. Koziej 9 i Karowej 18a. 

1939 – na antenie Polskiego Radia gościł szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy ppłk. Wacław Lipiński. Choć momentami słychać było w jego głosie zmęczenie warszawiacy mogli usłyszeć również takie słowa: „Przetrwaliśmy naloty, bomby. Przetrwaliśmy ciężkie granaty i szrapnele. No i Warszawa jakoś nie traci dobrej miny. Trzeba przyznać, że bardzo dużo znaczy ta dobra mina. Chcą jej zaprzeczyć Niemcy. Przedwczoraj, sądząc, że złamali duch Warszawy i jej obrońców, przysłali nawet parlamentariusza. Nie przyjęło go nasze dowództwo, nie interesowało go, czego ten pan sobie życzy. Przyznam się, że ja bym się zapytał, a nuż się chcieli poddać”. 

1943 – na ul. Baryczków, na Nowym Bródnie, został zastrzelony Aleksander Krüger. Wyrok został wykonany przez Franciszka Dudzińskiego "Bystrego" i Władysława Wenesia. „Czerwony Olek”, jak go nazywano w okolicy, członek Bahnschutzu (straży kolejowej), winien był prześladowań oraz śmierci Polaków na terenie stacji PKP Praga. 

1944 – 49. dzień powstania warszawskiego; ciężkie walki w okolicach ulicy Czerniakowskiej, Okrąg i Wilanowskiej; w południe nad miastem pojawia się ponad sto amerykańskich samolotów B-17; większość zrzutów spada, niestety, na tereny zajęte przez Niemców. 

1958 – w sali studenckiego klubu „Stodoła”, czyli po prostu w baraku po stołówce dla budowniczych PKiN przy ul. Emilii Plater, rozpoczął się festiwal „Jazz 58”. Jednak już rok później festiwal odbył się pod nową nazwą „Jazz Jamboree”. „Jazz 58” otwarto standardem „Swanee River” zagranym przez klarnecistę Janusza Zabieglińskiego. Utwór ten był później znakiem rozpoznawczym kolejnych edycji „Jazz Jamboree”, który nie tylko stał się jedną z wizytówek muzycznej Warszawy, ale również jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Europie wschodniej. 

1964 – na Stadionie X-Lecia rozpoczęły się pierwsze Europejskie Igrzyska Juniorów, czyli sportowców do lat 19. Zawody trwały trzy dni, do 20 września. Od tej pory igrzyska są organizowane w cyklu dwuletnim w różnych miastach europejskich. W 1964 roku w klasyfikacji medalowej zwyciężyła ekipa z Polski, zdobywając 9 medali złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe. W roku 1970 pierwotna polska nazwa została zastąpiona nową „Mistrzostwa Europy juniorów w lekkoatletyce”. 

1999 – w „Warszawskiej Operze Kameralnej” miała miejsce premiera sztuki Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego pt. „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Autorem scenografii był Jan Polewka, a wśród wykonawców mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Tadeusza Piszka, Beatę Wardak i Zbigniewa Dębko. Był to jeden z ostatnich spektakli wyreżyserowanych przez Kazimierza Dejmka. 
Kalendarium przygotował: Andrzej Papliński
SYRENKA DNIA
Z okazji Światowego Dnia Monitoringu Wody
syrenka warszawskich Wodociągów i Kanalizacji
Fot. sabi.sabinachyla
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Liczba odwiedzin: 117587