SZTUKA POLSKA PODCZAS PANDEMII

„Sztuka Polska na czas pandemii”, takim tytułem opatrzono prace w gablotach w przejściu przy schodach ruchomych na trasie W-Z. Jest to stałe miejsce niedużych wystaw plenerowych. Zainteresowała mnie znajdująca się tam ekspozycja, tym bardziej, że żadna z prac nie miała podpisu autora. Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że jest to zaproszenie do odwiedzenia galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11 A, a bliższe informacje poznałem po lekturze strony internetowej. 

Kultura i sztuka w okresie pandemii zostały dotknięte szczególnie. Obserwujemy rozmaite sposoby zaradzenia tym kłopotom. ZPAP w swojej siedzibie zorganizował nietypowe wydarzenie dla swoich członków. 

„Sytuacja związana z pandemią Covid-19 zmusiła nas wszystkich do zmian w sposobie myślenia i do przeorganizowania naszych działań.” – tak rozpoczyna się informacja Zarządu ZPAP. Ponieważ pandemia zakłóciła normalny tok wystawienniczy, postanowiono stworzyć możliwość prezentacji większej liczbie artystów jednocześnie. W jednej z gablot pokazano plan sal ekspozycyjnych z podziałem na boksy. Każdy z nich mogą wynajmować artyści na prezentacje swoich prac. Istnieje również możliwość zakupu dzieł bezpośrednio u twórców, którzy są obecni na wystawie. 

- To nie jest jarmark. Rozumiemy trudną sytuację artystów. Prace wystawiają tylko zrzeszeni, zweryfikowani członkowie związku, a prace są dopuszczane przez organizatora – mówi kurator wystawy prezes OW ZPAP Bożenna Leszczyńska. Zależność jest prosta: ARTYSTA – ODBIORCA. Artysta wystawia to, co ma do sprzedania, a odbiorca kupuje to, co mu się spodoba. W obecnej formie wydarzenie jest zaplanowane do 31 lipca 2020 roku. 

Franciszek Trynka 

15 czerwca 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727210