CZY WARSZAWA MUSI BYĆ TAKA?

„Jak cię widzą, tak cię piszą!” – mam wątpliwości, czy policja i straż miejska pamiętają jeszcze to porzekadło. 

Służby odpowiedzialne za porządek w stolicy, szeroko rozumiany wizerunek miasta, czynią w tej sprawie zdecydowanie za mało. Załączone zdjęcie to tylko jedno z miejsc okupowanych przez bezdomnych. To „obozowisko” znajduje się przy stacji metra Ratusz-Arsenał, w odległości 100 m od komendy policji i może 50 m od Ratusza. 

Nikt mi nie zarzuci, że jestem wrogiem tych osób. Mnóstwo potrzebujących ustawia się np. przy jadłodajni na Miodowej u o.o. Kapucynów. Przychodzą, po posiłkach znikają i nie widać ich. Dla potrzebujących zakwaterowania miasto winno zorganizować jakieś schroniska i skłonić do opuszczenia miejsc w centrum. W innej formie ten problem obserwuję zimą. Bezdomni ogrzewają się w środkach komunikacji miejskiej. Nieraz musiałem uciekać na przeciwny koniec pociągu metra, gdy śpiący bezdomny niewyobrażalnym zapachem zatruwał wagon. 

Inny wizerunkowy problem Warszawy chwilowo przycichł w związku z koronawirusem. Z pewnością powróci, gdy do stolicy ponownie przyjadą turyści. Wiele razy czekając na grupy turystów przy kolumnie Zygmunta, obserwowałem jak działają grupy żebrzących cygańskich dzieciaków rozsyłanych po Starówce przez stare matrony. Robią sobie z tego miejsca punkt odpraw dzieci na żebry. Zapytałem kiedyś strażników miejskich, pytałem policjantów pokazując ten obrazek pytając: Czy wam to się podoba? Odpowiedź była taka sama: My nic nie możemy. Jak zatrzymamy kogoś, czy pan będzie zeznawał? 

Niestety, na tej niemożności, wizerunek miasta w oczach przyjezdnych, szczególnie z zagranicy, dużo traci. Czy tak być musi? 

Wiele razy bywałem w dużych metropoliach Europy. Bywałem w Moskwie, Wiedniu, Pradze, Monachium. Tam takich obrazków nie widać, co nie oznacza się tych problemów nie ma. Z pewnością skuteczność służb jest większa. 

Naszym służbom porządkowym życzę, by mogły i chciały, bo nasza Warszawa, taka jak na zdjęciu, wcale być nie musi.

Franciszek Trynka

22 czerwca 2020 rok 
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Liczba odwiedzin: 194505