RUSZYŁY MUZYCZNE PARADY

Od wczoraj przez wszystkie niedziele lipca możemy spacerować po Trakcie Królewskim przy akompaniamencie brass-bandu. 

To już VI Letnie Muzyczne Parady – taką nazwę nosi projekt finansowany przez Wydział Kultury i Promocji Dzielnicy Śródmieście M. St. Warszawy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Camerata Vistula. 

Oprócz wczorajszej, inauguracyjnej parady zaplanowano jeszcze cztery, we wszystkie niedziele lipca. Początek zawsze o godz. 17.00. Należy zapamiętać miejsce startu. I tak 5 i 26 lipca początek zaplanowano przy kolumnie Zygmunta, natomiast 12 i 19 lipca przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego. 

Trasa niedzielnej parady prowadziła z Rynku Nowego Miasta, przez Freta , Barbakan, Rynek Staromiejski do placu Zamkowego. Mieliśmy okazję usłyszeć zespół składający się z dwóch części. W roli głównej Brass Federacja. To grupa 7 zawodowych muzyków grających na instrumentach dętych. Kieruje zespołem Piotr Wróbel grający na tubie. Pozostali członkowie grają na trąbkach (3), puzonach (2) oraz jeden na barytonie. Towarzyszył im zespół instrumentów perkusyjnych Ritmo Bloco. W dwunastoosobowym, mieszanym składzie słychać było całą gamę dźwięków, poza bębnami, zwykłym słuchaczom nieznanych instrumentów. 

Przemarsz zespołów przypominał karnawałowe parady w Brazylii, tym bardziej że dominowała latynoska muzyka w rytmie samby i cha-chy. Muzycy zbierali gromkie brawa od spacerujących słuchaczy na całej trasie, zważywszy, że przy pięknej pogodzie przechodzili także obok pełnych gości restauracyjnych ogródków. 

Ponieważ wczorajsza impreza rozpoczęła już szóstą edycję tego muzycznego wydarzenia, można mówić zatem o tradycji. Miejmy nadzieję, że pozostanie na stałe i nie zniknie np. z powodu jakichś niezrozumiałych oszczędności. 

Franciszek Trynka 

29 czerwca 2020 roku
Fot. franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727267