PONOWNE OTWARCIE BIENNALE WARSZAWA 

 dziś, 5 czerwca, Biennale Warszawa przy ulicy Marszałkowskiej 34/50 zaprasza na wystawę „Rasa i Las”, która za wyjątkiem krótkiego okresu przed pandemią prezentowana była do tej pory w sieci. 

„Rasa i Las” przedstawia kulisy bezprecedensowego w historii procesu, do którego doszło w wyniku oskarżenia przez państwo polskie 11 obywateli nazistowskich Niemiec o zbrodnie wojenne związane z rabunkową gospodarką, która doprowadziła do zniszczenia sporych obszarów polskich lasów w czasie II wojny światowej. 

Na wystawie prezentowane są również dokumenty, skany i „świadectwa ustne” dotyczące ukrytego w Lesie Rzuchowskim obozu zagłady w Chełmie nad Nerem, oraz materiały ukazujące związki między rasą i środowiskiem w ideologii III Rzeszy. 

Wystawa „Rasa i Las” śledząca związki między ludobójstwem a ekobójstwem została przygotowana we współpracy z interdyscyplinarnym zespołem badawczym INTERPRT, który zajmuje się dokumentowaniem faktów związanych z niszczeniem środowiska naturalnego. 

Pojęcie „ekobójstwo” po raz pierwszy zostało sformułowane przez amerykańskiego naukowca Arthura Galstona w odniesieniu do działań armii amerykańskiej podczas wojny w Wietnamie. Walczący z Wietkongiem żołnierze, na szeroką skalę stosowali herbicyd o nazwie Agent Orange, który nie tylko niszczył rośliny, doprowadzając do katastrofy ekologicznej, ale wpływał destrukcyjnie na ludzi, którzy mieli z nim kontakt. 

Wystawa „Rasa i Las” czynna jest tylko w weekendy. W piątek od godziny 16.00 do 20.00, w sobotę od 11.00 do 15.00, w niedzielę od 16.00 do 20.00 

Przestrzeń Biennale Warszawa została przeorganizowana na czas pandemii. Zgodnie z wytycznymi sanepidu obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczkami, dezynfekcja dłoni, oraz zachowanie dystansu społecznego. Ze względu na sytuacje oprowadzanie po wystawie zostało zawieszone. Istnieje możliwość zwiedzania wystawy z głosowym, wirtualnym komentarzem dostępnym pod linkiem na stronie wydarzenia. 

Magdalena Kuc 

5 czerwca 2020 roku  

.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732239