ŚCIERAŃSKI SPECIAL BAND NA RYNKU

Na scenie 26. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce wystąpił gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański ze swoim zespołem w składzie: Marcin Ścierański — perkusja, Waldemar Gołębski — EWI, Grzegorz Górkiewicz – keyboard. 

Koncert rozpoczęli nostalgicznym, wręcz balladowym kawałkiem pt. „Kopanie Ziemniaków”. W utworze można było usłyszeć klangor odlatujących do ciepłych krajów kluczy żurawi. Ścierański kocha Mazury i właśnie tam lubi spędzać swój wolny czas. Utwór „Kopanie Ziemniaków” przywołuje Mazury, jesienne wykopki i odlatujące do ciepłych krajów ptaki. 

Kolejny utwór pt. „Papierek” brawurowo zagrany rozgrzał zgromadzoną na Rynku Starego Miasta publiczność. Kompozycja składa się z krótkich, rytmicznych, rwanych dźwięków, a jej tytuł wziął się od wkładanego między gitarowe struny papierka. Zabieg ten zmienia dźwięki gitary na chropowate, dzikie i jakby niestrojące. „Papierek” to nostalgiczna podróż w przeszłość – tak nagrywało się w latach 50 i 60 ubiegłego wieku. 

Gorące południowoamerykańskie rytmy następnego kawałka porwały słuchaczy do tańca. Utwór „Brazylianka”, będący czymś pomiędzy sambą a muzyką peruwiańską, tak entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, powstał w bardzo nietypowych okolicznościach. Ścierański wraz z innymi muzykami uczestniczył w jam session w nieistniejącym obecnie polonijnym klubie Cafe Lura w Chicago. Tematem jamu była muzyka świata. Po kilku godzinach muzycy zmienili miejscówkę, przenosząc się do niedużej, brazylijskiej knajpki, gdzie do rana grali bossa-novę. Tak powstała „Brazylianka”. Na zakończenie koncertu panowie zaprezentowali muzykę, jaką Ścierański skomponował do baletu pt. „Dwie Historie – jeden taniec”, którego premiera odbyła się w Operze Krakowskiej w 2016 roku. 

Krzysztof Ścierański w wieku 22 lat dołączył do kultowego zespołu Labolatorium, z którym nagrał pięć płyt i koncertował praktycznie na całym świecie. Grał z wieloma wybitnymi muzykami takimi jak Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Marek Napiórkowski, Zbigniew Jakubiak, Tomasz Stańko. Jako czołowy reprezentant stylu fusion współpracował z taki artystami jak Ewa Bem, Marek Grechuta czy John Porter. Od 30 lat, bez przerwy, wybierany przez czytelników magazynu Jazz Forum najlepszym gitarzystom basowym roku. Nagrał 12 autorskich płyt. 

Magdalena Kuc 

29 sierpnia 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727277