WARSZAWA STAWIA NA RETENCJĘ

Trwają odbiory nowego, gigantycznego zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni Czajka. Jego pojemność to 80 tys. m3, co równa się pojemności 20 basenów olimpijskich. Koszt inwestycji to 91 mln złotych. 

Jego głównym zadaniem będzie gromadzenie nadmiaru wód opadowych, co ma zapobiegać podtopieniom i zalaniu miasta podczas gwałtownych nawałnic. Zbiornik ma również zapobiegać skutkom drastycznych zmian klimatu, z jakimi mamy obecnie do czynienia, co bardzo mocno podkreślał Rafał Trzaskowski podczas konferencji w Czajce. 

- Niestety, żyjemy w dobie katastrofy klimatycznej: ciągłe zmiany pogody, raz mamy susze, raz ulewne deszcze. W związku z tym potrzebujemy inwestycji, takich jak ta tutaj, w Warszawie – powiedział prezydent, dodając, że warszawska inwestycja jest jedną z największych tego typu w Europie. 

Budowa zbiornika jest częścią dużego projektu związanego z rozbudową warszawskiej sieci kanalizacyjnej. W jego ramach mają powstać trzy kolektory tranzytowo-retencyjne: Wiślany, Mokotowski-bis i Lindego-bis. Trwają również prace nad modernizacją kolektora Burakowskiego. Miasto planuje budowę jeszcze jednego kolektora, Zachodniego, na Ochocie. 

Nowo projektowana sieć będzie współpracować z systemem Real Time Control, który umożliwia reagowanie na zmiany pogodowe w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, na dwie godziny przed prognozowanymi gwałtownymi ulewami, będzie można przygotować zbiorniki na przyjęcie dużej ilości wody. 

Magdalena Kuc 

3 lipca 2020 roku
Fot. UM Warszawa
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359856