LATARNIK, CZYLI OŚWIECANI SIENKIEWICZEM

Kolejny raz specjalista od „teatru na leżakach”, Teatr Pijana Sypialnia wystawiał swoją sztukę w Galerii Młociny. Tym razem na koneserów sztuki na Bielanach czekał „Latarnik”. 

Przedstawienie to jest czymś pośrednim między sztuką teatralną, a kabaretem słowno-muzycznym. Utwór jest dość spójny z całą twórczością tego teatru. Jak zwykle mamy mieszkankę rozrywki i teatru z surrealistycznymi wizjami. 

„Latarnik”, mający swoją premierę przed ponad czterema laty, bawi i zastanawia. Jest to spektakl, który wykorzystuje wątki i niezawoalowane nawiązania do twórczości Henryka Sienkiewicza. Historia rozpoczyna się w studiu telewizyjnym, gdzie przeprowadzona jest rozmowa kwalifikacyjna na nowego latarnika, gdyż jak się okazuje, stary latarnik spadł ze skały i ktoś go musi zastąpić. Stąd też zaczyna się dalsza podróż bohaterów... do Egiptu, którego z braku możliwości muszą zagrać piaski koło Łeby. Akcja przenosi się do kraju Faraona, gdzie poznajemy samego władcę oraz jego kota, który rządzi ludem. W Egipcie spotykamy całą plejadę bohaterów Sienkiewicza. Pojawia się tu także Staś Tarkowski i Nel, Danusia – córka Juranda ze Spychowa, Zagłoba i Pan Wołodyjowski, a nawet Janko Muzykant. Literatura Sienkiewicza skonfrontowana zostaje ze współczesnym językiem i sloganami reklamowymi. 

Jak zawsze mocną stroną Pijanej Sypialni jest muzyka grana na żywo. Sześcioosobowa orkiestra dodaje spektaklowi niezwykłego uroku. Zespół wykorzystuje dość nietypowe instrumentarium: dwoje skrzypiec, klarnet i fagot, a sekcję rytmiczną stanowią bęben i kontrabas. Nawet niezbyt wytrawne ucho zauważy takie znane utwory muzyki klasycznej jak „Polka Dziadek”, znana jako sygnał Lata z Radiem, „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa czy „Marsz Radeckiego”. Niespodzianka czeka również widzów po zakończeniu spektaklu. Zespół wciąga gości do wspólnego tańca egipskiego, który został wymyślony przez aktora i scenarzystę spektaklu Sławka Narlocha. Jak sam mówi o tym tańcu „jest on wymyślony przeze mnie i jest dobry”. 

„Latarnik” to przyjemna rozrywka w niezłym wykonaniu i świetną muzyką. Młodzi twórcy znakomicie sobie radzą z tematem, który wzięli na warsztat.

Tomasz Chodorski

11 lipca 2020 roku
LATARNIK

Reżyseria: Stanisław Dembski
Scenariusz: Sławomir Narloch

Obsada:  Aleksandra Dudczak, Katarzyna Lasota, Wojciech Gawrych, Adam Hadi, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian M. Słomiński

Orkiestra: Kamila Adamska / Bartłomiej Słojewski (klanret),  Fagot – Bernard Łasecki (fagot), Magdalena Górska / Agata Frysz / Milena Krupińska / Joanna Pomykała (skrzypce I i II)  Paweł Kielak (kontrabas), Daniel Zieliński (perkusja)

Czas trwania:  60 min
Data premiery: maj 2016 r.

Teatr Pijana Sypialnia
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732197