ZACZNIJMY JESZCZE RAZ

TEATR KAMIENICA WRACA DO GRY
Teatr Kamienica zaczął jeszcze raz. Po pandemicznej przerwie w pandemicznych warunkach, ale nie w pandemicznym nastroju. Przeciwnie – z dystansem i z radością. 

Teatr przyjął widzów z ogromnym poczuciem humoru i sympatią. W bramie przywitały wszystkich żeliwne krasnale w białych maskach, a w samej sali teatralnej witał magiczny głos Emiliana Kamińskiego. Na powrót do właściwej rzeczywistości teatr wybrał sztukę „Zacznijmy jeszcze raz” wyreżyserowany przez Tomasza Sapryka. I choć tytuł dotyczy małżeńskich problemów i usilnych prób odbudowania związku, to znakomicie wpisał się w naszą zewnętrzną sytuację, co już po ukłonach nie omieszkał zaakcentować reżyser i odtwórca roli męża-pacjenta, Tomasz Sapryk: „Dziękujemy za przybycie i rozpoczęcie z nami. Mają państwo piękne maski”. Choć nie takie, jakie przywdziewali i zdejmowali bohaterowie komedii. Nie ma teatru bez widza. A ten głodny sztuki teatralnej przybył podziwiać i oklaskiwać kunszt aktorski dwójki wspaniałych artystów. 

„Zacznijmy jeszcze raz” – jak podaje sam Teatr Kamienica – to komedia napisana specjalnie dla Aldony Jankowskiej i Tomasza Sapryka przez Aleksandrę Wolf, autorkę tekstów kabaretowych. Spektakl miał swoją warszawską premierę na jesieni 2019 roku, ale wcześniej, od 2017 roku, grany był w Centrum Kultury w Gdyni. W tym mieście zresztą „rozgrywa się” terapia małżeńska – za oknem głośne odgłosy mew i nadmorskich fal budują nastrój burzliwej wymiany zdań między nim a nią. Ona – terapeutka uzdrawiająca związki, choć sama z koniecznością uzdrowienia swojego, i On – pacjent zatracony w pracy, niespełniony reżyser, zagubiony ojciec i nieszczęśliwy mąż, choć zaniedbujący swoją żonę, co dobitnie uświadamia mu niecodziennymi metodami terapeutka. 

Sztuka pełna ciepła i życzliwości, pogodna i mądra ukazuje codzienne problemy i troski kochających się ludzi, którzy zupełnie nie potrafią o tym mówić, ale wiedzą, że muszą coś naprawić. Świetnie się przy tym słucha znakomitych monologów bohaterów, brawurowo wykonanych. Prawdziwe tyrady słowne i emocjonalne burze. Aktorskie popisy idą w parze z błyskotliwymi tekstami, w których mnóstwo jest nawiązań do literatury i filmu, aluzji do współczesności, do aktualnych wydarzeń, parodii (w tym specjalizuje się Aldona Jankowska) – tu znakomita „szycha z Ratusza”, której marzy się budowa metra z Warszawy nad morze. Ta inteligentna, zabawna farsa demaskuje grzechy małżonków, ale też doprowadza do żywiołowych reakcji widowni, pokładającej się chwilami ze śmiechu. To jedna z najlepszych komedii, jakie widziałam. 

Marta Chodorska

13 lipca 2020 roku
ZACZNIJMY JESZCZE RAZ
Aleksandra Wolf 

Reżyseria: Tomasz Sapryk
Scenografia:  Witold Stefaniak 
Obsada:  Tomasz Sapryk, Aldona Jankowska

Czas trwania:  70 min (bez przerwy)
Data premiery: 6 listopada 2020 r. 

Teatr Kamienica
Al. Solidarności 93 Fot. Teatr Kamenica
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727225