„PRA” - ILUSTROWANY SPACEROWNIK PO PRADZE

W ostatnim dniu lipca ukazał się kolejny przewodnik z cyklu ilustrowanych atlasów architektury, tym razem po warszawskiej Pradze pod tytułem „PRA”. 

To kolejna książka z projektu Magdaleny Piwowar, napisana przez Macieja Czeredysa i Ewę Ziajkowską. „PRA” oddaje ogólny historyczny charakter dzielnicy i ukazuje specyfikę Pragi. 

To już kolejne wydanie z cyklu „Ilustrowanych atlasów architektury” poświęconego poszczególnym dzielnicom stolicy. Pomysłodawczynią całej serii, wydawanej od 2012 roku przez fundację Centrum Architektury, jest Magdalena Piwowar, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, silnie związana z Warszawą (walczyła też o realizację pomnika neonów warszawskich). Wszystkie przewodniki z cyklu oparte są na tej samej koncepcji graficznej. Zgodnie z założeniem autorki architektura została pokazana tu „za pomocą wypreparowanych komputerowo, oczyszczonych z detalu i koloru monochromatycznych ilustracji, podobnych do kartonowych makiet do składania. Cel jest czytelny: ujawnienie czystej formy architektury w jej postaci modelowej, jako dzieła estetycznego, bezinteresownego, oderwanego od kontekstu i historii” (prof. Marta Leśniakowska, z przedmowy do atlasu „OCH”). Jednak proste monochromatyczne ilustracje, będące wizualizacją idealistyczną, w konfrontacji z realnymi obiektami mogą budzić różne emocje i refleksje. Ilustracje w atlasie opatrzone są krótkimi lakonicznymi opisami. Na pewno ten typ przewodnika nie jest przeznaczony dla wnikliwego oka badaczy historii Warszawy, ale jest idealny dla spacerowiczów, którzy chcą daną dzielnicę poznać choć trochę i zobaczyć to, co najważniejsze i najciekawsze. Potwierdza to zapewne też założenie dwujęzyczności przewodnika – syntetyczne opisy zabytków są w wersji polskiej i angielskiej. 

Praga to wieś szlachecka zbudowana w XV wieku na terenach po wypalonym lesie. W 1648 roku uzyskała prawa miejskie, a w 1794 roku włączona została do Warszawy. „PRA” to pozycja, która w nietypowy sposób – jaki opisałam wyżej – prezentuje historię i zabytki warszawskiej Pragi. W książce jest 60 obiektów ułożonych w taki sposób, aby zgodnie z zamieszczoną w książce mapką, wędrować po Pradze i poznawać ją. Znajdziemy tu świątynie, instytucje, budynki mieszkalne i detale architektoniczne, począwszy od najstarszych (jak cmentarz choleryczny czy Kościół Matki Bożej Loretańskiej), poprzez te najliczniejsze z XIX i początku XX wieku (m.in. cerkiew Marii Magdaleny, bazar Różyckiego, płaskorzeźby z dawnego Kina Praha) skończywszy na nowych obiektach, jak na przykład zmodernizowany Dworzec Wschodni, przystanek Warszawa Stadion czy kamienica przy ul.Sprzecznej 4 – łączy ona „współczesne standardy z warunkami tradycyjnej struktury urbanistycznej”. Wszystkie przedstawione w atlasie obiekty oddają specyfikę prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy, ale też – co może jest ważniejsze – wielokulturowość Pragi. 

Marta Chodorska

7 sierpnia 2020 roku
PRA. Ilustrowany atlas architektury Pragi

Autor:  Maciej Czeredys, Ewa Ziajkowska
Wydawnictwo: Centrum Architektury
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88 
Format: 20.0 x 13.0 cm

Fot. Sławomir Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 612849