SZTUKA ULICY ZNÓW NA PRADZE

W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się kolejny, już 28. Festiwal Sztuka Ulicy. Festiwal rozpocznie się w piątek 14 sierpnia i potrwa do niedzieli. 

Festiwal Sztuka Ulicy w tym roku odbędzie się na terenie Centrum Praskiego Koneser. To jedno z tych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy, gdzie teatr w tym roku zagościł na dobre. Festiwal toczy się wokół teatru, tańca oraz sztuk performatywnych. 

W tym roku festiwal będzie miał mocno ograniczoną formę w stosunku do lat ubiegłych. Spektakle będą się odbywać w jednej lokalizacji, w przeciwieństwie do lat minionych, gdy odbywał się również na Nowym Mieście, Szczęśliwicach i Słodowcu. Także zmniejszona jest liczba spektakli, szczególnie w ostatni dzień festiwalu, który tętnił zawsze teatralnym życiem. W tym roku wystąpią wyłącznie polskie teatry. Pandemia spowodowała, że zaproszeni goście z zagranicy nie mogą odwiedzić Warszawy. 

Festiwal podzielony jest na trzy kategorie spektakli. Pierwszą z nich jest teatr familijny, który adresowany jest do najmłodszych widzów. Wśród oferty familijnej zobaczymy trzy przedstawienia Teatru Scena 96, a będą to spektakle „Cmok Smok” oraz „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Pierwszy spektakl, to współczesna wersja legendy o Smoku Wawelskim, gdzie Król, Królewska i Szewczyk Dratewka walczą z nim o piękno i dobro. „Cmok Smok” zagrany zostanie w niedzielę o godz. 16.00. 

Drugi ze spektakli Teatru Scena 96 „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”, to opowieść oparta na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru wędrownego, w którym troje artystów przybywa wozem pełnym lalek i snuje opowieść o psotnym Szewczyku, który zamiast robić buty, płata wszystkim żarty. Spektakl zagrany zostanie w sobotę o godz. 18.00. 

Kolejny ze spektakli tego teatru to „Paweł i Gaweł cd”, który jest opowieścią o tym, jak mogły potoczyć się losy znanego nam wszystkim duetu - Pawła i Gawła, którzy w jednym stali domku... Losy sąsiadów poznamy w piątek o 21.00. 

Podobną tradycję teatralną prezentuje Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, który w piątek o godz. 18 zaprezentuje przedstawienie „Fintikluszki – folkowe okruszki”. Jest to przedstawienie, w którym dzieci przenoszą się do Krainy Wielkoludów i Domowych Skrzatów. Wszystko to w błyskotliwych opowieściach oraz przyśpiewkach w brawurowych aranżacjach Karoliny Cichej. 

W kategorii spektakli dziennych, jako pierwszy zobaczymy, zagrany w sobotę o godz. 16.00, spektakl Teatru Łata „Morskie opowieści”. To przedstawienie utrzymane jest w konwencji teatru ruchu o formie nawiązującej do tradycji kina niemego oraz stylistyki Chaplinowskiej. 

Kolejną propozycją jest „Dziadek” zagrany przez Teatr Adama Wolnego. Fabuła oparta jest na prawdziwych notatkach dziadka Adama Wolnego. Składają się na tę opowieść proste historie dnia powszedniego przeplatające się z trudnymi doświadczeniami życiowymi, w tym chorobą i śmiercią bliskich. „Dziadka” poznamy w niedzielę o godz. 18.00. 

W sobotę zaś rozpoczynamy blok wieczorny. W sobotni wieczór o godz. 21 zobaczymy spektakl "Fin Amor - miłość dworna" Teatru Ewolucji Cienia. Jest on oparty na dziejach Tristana i Izoldy. Opowiada uniwersalną historię o miłości w odniesieniu się do kodeksu rycerskiego. Kostiumowe przedstawienie podkreśla klimat średniowiecza. 

Finałowa propozycja festiwalu to widowiskowy spektakl Teatru AKT „Ja Gorę”. Główną inspiracją jest tu ogień, a jego energia jest kołem napędowym wydarzenia. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne i muzyka oraz magia ognia tworzą niezwykle plastyczny obraz. 

Festiwal, jak co roku, nie zawiedzie, a w jego programie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. 

Tomasz Chodorski 


PROGRAM FESTIWALU

14 sierpnia 2020 roku, piątek 
godz. 18:00 „Fintikluszki folkowe okruszki" Teatr Małe Mi 
godz. 21:00 „Paweł i Gaweł cd." Teatr Scena 96 

15 sierpnia 2020 roku, sobota 
godz. 16:00 „Morskie opowieści" Teatr Łata 
godz. 18:00 „Szewc Kopytko i kaczor Kwak" Teatr Scena 96 
godz. 21:00 „Fin Amore" Teatr Ewolucji Cienia 

16 czerwca 2020 roku, niedziela 
godz. 16:00 „Cmok. Smok” Teatr Scena 96 
godz. 18:00 „Dziadek" Teatr Walny 
godz. 21:00 „Ja gorę" Teatr Akt


12 sierpnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727270