INTELIGENTY HUMOR
W NOWOCZESNYM WYDANIU

Sławomir Chodorski
Teatr Scena Współczesna postanowił nie zaprzestawać swoich wakacyjnych występów i rozpoczął sierpniowe weekendy na patio swojej siedziby. Byliśmy na spektaklu „Dzieła Wszystkie Szekspira”. Jest na co popatrzeć i z czego się pośmiać. 

„Dzieła Wszystkie Szekspira” powstały na potrzeby wydarzenia Polish Szekspir Company. To stworzony przez trzyosobowy zespół skrócony wytwór na podstawie utworów największego dramaturga w historii wszech czasów. Reżyser i tłumacz, Włodzimierz Kaczkowski, posłużył się dziełami Szekspira oraz streszczeniami jego dramatów, aby obnażyć wady kultury masowej, między innymi stereotypowe schematyczne odbieranie i prezentowanie klasyki. To nie wszystko. Możemy bowiem też trochę poznać historię samego Szekspira, którą aktorzy czytają z kartek, tak jak sięgają do biografii innych znanych osób. Z czasem kartki i biografie mieszają się. To też kpina z pewnych mechanizmów, jakimi posługuje się kultura masowa. 

Całość przedstawiona jest w szybkim tempie, ze zmieniającymi się wciąż scenami i konwencjami. Na scenie, nawet tej stworzonej z kostki brukowej na patio, widzimy trzech mężczyzn. Jak wiemy, w dziełach pojawiają się również takie postacie, jak Julia czy Ofelia. Z tym także nie ma problemu, wiadomo przecież, że w czasach elżbietańskich role kobiece często nadal grali mężczyźni. 

Spektakl nie mógłby się odbyć bez widowni. Ta bowiem wciągana jest na scenę, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, co często podkręca prześmiewczy styl spektaklu. Kto bowiem wyobraża sobie króla w maseczce czy ducha dezynfekującego ręce. A to nie żaden problem dla aktorów Sceny Współczesnej. 

W każdy weekend na Scenie Współczesnej możemy oglądać spektakle (np. „Historię świata w skróconej wersji” czy „Biblię dla opornych”). Wszystkie są w podobnych klimatach – uczą i świetnie bawią. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich na próbę zrozumienia Szekspira, a może nawet niektórych na pierwsze spotkanie z jego wszystkimi dziełami. 

Sławomir Chodorski

16 sierpnia 2020 r.
DZIEŁA WSZYSTKIE SZEKSPIRA

Reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
Tłumaczenie: Włodzimierz Kaczkowski
Obsada:  Jarosław Domin / Kamil Przystał, Łukasz Matecki, Dariusz Sikorski /  Bartek Głogowski
Czas trwania:  150 min
Data premiery: 29 marca 1998 r. 

Teatr Scena Współczesna
ul. Belwederska 20/22
Fot. Sławomir Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727274