AHAVAT OLAM - WIECZNA MIŁOŚĆ

"Ahavat olam" to tytuł jednej z pieśni hebrajskich, jakie we wtorkowy wieczór w ramach trwającego Festiwalu Singera wykonała Anna Riveiro przy akompaniamencie Anny Hajduk. 

Letnia scena Teatru Żydowskiego przy ulicy Senatorskiej stała się podczas tegorocznego festiwalu miejscem, gdzie odbywają się różnorodne kameralne koncerty. Powstała ona z konieczności i z przypadku. Wymogi pandemii zmusiły organizatorów festiwalu do poszukiwania możliwości bezpiecznego rozmieszczenia większej liczby widzów. Scena kameralna Teatru Żydowskiego w tych warunkach może pomieścić do 20 osób (przed pandemią 60). Przypadek sprawił, że akurat na tyłach teatru, w ogrodach, można było urządzić scenę letnią, gdzie bezpiecznie można rozstawić nawet 100 krzeseł. 

I tak, we wtorkowy wieczór mogłem już po raz trzeci uczestniczyć w tym samym miejscu, w kolejnej festiwalowej imprezie. Tym razem z koncertem najpiękniejszych pieśni hebrajskich wystąpił duet Anna Riveiro – śpiew oraz Anna Hajduk – fortepian. 

Anna Jagielska-Riveiro, to wybitna polska wokalistka, kantorka, gitarzystka, multi-instrumentalistka, prowadząca także warsztaty śpiewu. Koncertuje w wielu krajach na świecie. Wykonuje pieśni wielu kultur i narodów w językach hebrajskim, jidysz, sefardyjskim, hiszpańskim. Jako pierwsza w Polsce kobieta-kantor prowadzi w warszawskiej synagodze wielkie święta: Rosz Haszana i Jom Kippur. Śpiewała także jako kantorka w Izraelu. Na koncert wybrała najpiękniejsze pieśni śpiewane podczas wielkich świąt, jako pieśni liturgiczne podczas nabożeństw w synagodze, ale także i te śpiewane tradycyjnie w domach. O sobie mówi, że najbliższa jej sercu jest muzyka Żydów sefardyjskich. 

Przy fortepianie akompaniowała jej Anna Hajduk, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje w wielu krajach najczęściej z repertuarem chopinowskim. Współpracuje z Filharmonią Narodową. Występowała kilkakrotnie z recitalami przy pomniku Chopina w Łazienkach. Jest aranżerką i dyrygentką żydowskiego zespołu wokalnego. Wraz z Anną Riveiro nagrała płytę z pieśniami hebrajskimi „Ahavat Olam”. Utwory zaprezentowane na koncercie pochodzą głównie z tej właśnie płyty. 

Anna Riveiro zapowiadając poszczególne utwory przybliżała je słuchaczom, tłumacząc ich treść i wyjaśniając, w jakich okolicznościach są wykonywane. Jednocześnie żałowała, że koncert nie odbywa się we wnętrzu kościoła franciszkanów, jak pierwotnie planowano. Naturalny pogłos we wnętrzu świątyni dodaje tej muzyce specjalnego brzmienia, czego nie uda się oddać na wolnym powietrzu. Mimo plenerowych warunków koncert był ucztą dla ucha. Znakomite walory głosu Anny Riveiro i wirtuozerski akompaniament Anny Hajduk stworzyły niezwykły duet. Ich występ spotkał się z wielkim uznaniem i aplauzem słuchaczy. 

Franciszek Trynka

28 sierpnia 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727326