Wspominamy zmarłego ks. Tadeusza Wojdata, organizatora i budowniczego pierwszego kościoła i wieloletni proboszcz największej parafii na Ursynowie.
Pochodził z wioski Jastrzębia pod Radomiem. W 1965 roku ukończył warszawskie seminarium duchowne, wyświęcony został przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Po kilku latach pracy jako wikariusz w różnych parafiach, mianowano go proboszczem parafii św. Zofii Barat na Grabowie (dzisiejszy Zielony Ursynów).
Jego początek pracy jako proboszcza zbiegł się w czasie z decyzją o budowie Ursynowa. Mieszkańców nowopowstających osiedli w tym czasie przydzielano do okolicznych parafii. Duża część nowego Ursynowa miała wtedy swoją parafię na Grabowie. Kilka lat trwały dyskusje z władzami, zanim oficjalnie wydano zgodę na budowę pierwszego kościoła na Ursynowie. Zgodę na budowę wydano w 1980 roku, cztery lata od wystąpienia o lokalizację. Wtedy to prymas Wyszyński powierzył księdzu Wojdatowi misję budowy i stworzenia pierwszej ursynowskiej parafii.
Kamień węgielny wmurowano w listopadzie 1982 roku, a parafia powstała oficjalnie w grudniu 1984 roku. Poświęcenia kościoła w stanie surowym dokonał prymas Glemp w maju 1989 roku.
Ksiądz Tadeusz Wojdat kierował parafią do 2012 roku. W pamięci wiernych zapamiętany zostanie jako człowiek niezwykłej życzliwości, o wielkim talencie organizacyjnym. Budowa tak dużego kościoła w warunkach stanu wojennego i zaraz po nim, była wielkim wyzwaniem. O projekt kościoła ks. Wojdat zwrócił się do architekta Marka Budzyńskiego, twórcy mieszkaniowego Ursynowa.
Od samego początku istnienia parafii ks. Wojdat udowodnił, że rolą parafii jest nie tylko praca duszpasterska. W stanie wojennym parafia zajmowała się dystrybucją pomocy humanitarnej, jaka w tym czasie docierała z zagranicy. Dziś dzieło to kontynuuje parafialny Caritas. Kolejną dziedziną zainteresowań proboszcza Wojdata była praca edukacyjna, m.in. organizacja liceum przy parafii.
Wiele do zawdzięczenia proboszczowi mają ursynowianie w dziedzinie kultury. Przez ponad dwadzieścia lat, przy braku innych możliwości na Ursynowie, sala dolnego kościoła służyła za salę koncertową. Raz w miesiącu, przy współpracy z urzędem dzielnicy, odbywały się w niej koncerty. Lista wykonawców z najwyższej półki jest długa. Występowali artyści opery, operetki, orkiestry, zespoły młodzieżowe, ze wszystkich gatunków muzyki. Święta, tak Wielkanocne, jak i Bożego Narodzenia zawsze obfitowały w stosowne wydarzenia muzyczne. Nowe możliwości i poszerzenie o koncerty organowe, zaistniały po zainstalowaniu wysokiej klasy organów.
Szczególną uwagę ks. Wojdat przywiązywał do okolicznościowych koncertów patriotycznych z okazji świąt narodowych. W dolnym kościele powstała specjalna kaplica pamięci narodowej, gdzie sprowadzono kilkadziesiąt specjalnych urn z ziemią z najważniejszych miejsc bitewnych polskich żołnierzy. Parafia posiada też specjalną wieżę, w której zorganizowano galerię. Artyści plastycy mają możliwość wystawiania tu swoich prac.
Ksiądz prałat Tadeusz Wojdat na trwałe wpisał się w historię Ursynowa. W maju obchodził 55-lecie pracy kapłańskiej. Zasługuje na życzliwe wspomnienie wszystkich mieszkańców Ursynowa, niezależnie od tego, czy są wierzącymi, czy nie.
Franciszek Trynka
3 września 2020 roku