BIOGRAFIA Z KARTAMI

W miniony weekend w Teatrze Druga Strefa wystąpił utalentowany iluzjonista i performer Michał Skubida. Zaprezentował się w autorskiej „Kartobiografii”. 

Teatr Druga Strefa, który istnieje od 1997 roku (choć działał już wcześniej, od 1989), na ul. Magazynowej na Mokotowie ma swoją siedzibę od 2006 roku. Teatr tworzy grupa artystów pod dowództwem reżysera, scenarzysty, choreografa, Sylwestra Biragi, który jest założycielem „Drugiej Strefy” i dba o to, aby na scenie w przytulnej postindustrialnej przestrzeni repertuar był bardzo różnorodny. Produkuje własne spektakle, ale też zaprasza innych artystów na gościnne występy. Jednym z nich był Michał Skubida. 

Skubida to znający się na rzeczy iluzjonista, ale też utalentowany komik. Pokazuje sztuczki, bawi i ma dystans do siebie. Zajmuje się głównie iluzją close-up, czyli pokazami przeznaczonymi dla niewielkiej publiczności, blisko niej i z wykorzystaniem niedużych przedmiotów, takich jak talia kart. Sypie przy tym dowcipami, bawiąc widzów i siebie. Michał Skubida dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, prowadząc warsztaty dla młodych iluzjonistów. 

„Kartobiografia” to wdzięczna opowieść Michała o jego życiu, o edukacji, o narodzinach miłości do talii kart, a przede wszystkim do magii, której uczył się sam, zaczynając od stawiania domków z kart. Potem było „wyciągnij jedną kartę i włóż ją z powrotem...” i coraz to trudniejsze sztuczki. A wszystko to przy stoliku. Michał siada i zaczyna od narodzin, po których w szpitalu przyczepiono mu numer „40 i 4”. Mama już wiedziała, że to nie przypadek… Historia jest ciekawa, choć jak to w biografii, bez zwrotów akcji. Ale z niespodziankami. Iluzjonista co chwila zaprasza kogoś z widowni do zabawy. Dezynfekuje ręce i podaje karty. Zaskakuje, ale też bywa zaskakiwany przez, o dziwo, dość łatwo wchodzących w rolę widzów. A sztuczki są coraz trudniejsze, magia coraz bardziej ciemna… Jeśli będzie ktoś miał możliwość zobaczenia Michała Skubidy na scenie, zachęcam. Zachęcam również do odwiedzin Teatru Druga Strefa. Tam też jest dużo magii. 

Marta Chodorska

9 września 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732297