DO SERCA PRZYTUL PSA
Tymoteusz Rymciomci w Teatrze Lalka
Za nami premiera spektaklu dla dzieci „Tymoteusz Rymcimci” w teatrze „Lalka”. Przygodami sympatycznego misia w reżyserii Jarosława Antoniuka teatr otworzył nowy sezon 2020/2021.

Na scenie pięciu aktorów, którzy bawiąc się literami i wymawiając je, wprowadzają dzieci w to, co za chwilę wydarzy się na scenie. A na scenie, przed naszymi oczyma powstaje niewielki domek. Aktorzy krążą wokół niego, ustawiają sprzęty, otwierają lub zamykają okna po to, by za moment przedstawić widzom niezwykłą historię. 

Centralną postacią spektaklu jest miś Tymoteusz – sympatyczny pluszak, któremu jest troszkę smutno, bo nie ma się z kim bawić. Tymoteusz mieszka w niewielkim domku w lesie razem ze swoim Tatusiem. Któregoś dnia do jajecznicy z pięciu jaj, która ma być podana na kolację zabrakło jednego jajka. Zdesperowany Tatuś wysyła Tymoteusza do „Pani Kwoki”, po brakujące jajo, wszak w przepisie jak byk stoi „jajecznica z pięciu jaj” i Tatuś w żaden sposób nie chce z tej ilości zrezygnować. 

W drodze do pani Kwoki Tymoteusz spotyka bezdomnego i głodnego pieska, który towarzyszy mu do sklepu. Niestety, w obliczu pani Kwoki nasz bohater zupełnie zapomina, ile jajek ma kupić. Gdyby nie spotkany po drodze piesek, byłoby bardzo źle. To on głośnym haukaniem zwraca mu uwagę, że się pomylił i naprowadza go na właściwy trop. 

„Tymoteusz Rymcimci” to bajka o tym, że warto mieć przyjaciela, o którego należy za wszelką cenę walczyć. Przypomina nam również o tym, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie, uczy, że przyjaźń i miłość są najważniejsze i bez nich tak naprawdę jest nam w życiu bardzo smutno. 

Warto zwrócić uwagę na grę aktorów i ich świetny kontakt z publicznością. Mnie urzekła znakomita Aneta Jucejko – Pałęcka w roli pani Kwoki, a także Wojciech Pałęcki w roli przebiegłego lisa oraz Andrzej Perzyna brawurowo animujący bezdomnego pieska. 

Warto również dodać, że postać pluszowego misia - Tymoteusza została stworzona ponad 50 lat temu przez zmarłego w 1997 roku Jana Wilkowskiego, dyrektora i reżysera teatru „Lalka”. W tym roku mija 60-lecie prapremiery tego spektaklu na deskach tej samej sceny. 

 Magdalena Kuc 

14 września 2020 roku
TYMOTEUSZ RYMCIMCI
Jan Wilkowski

Reżyseria: Jarosław Antoniuk
Scenografia i lalki: Eva Farkašová

Obsada: Bartosz Budny, Aneta Jucejko-Pałęcka, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Wojciech Słupiński 

Czas trwania: 60 minut, (bez przerwy) 
Data premiery: 12 września 2020 roku

Teatr LALKA
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
Fot.  Roman Holc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638451