KRÓLEWSKA HARFA

Wirtuozerski koncert kameralny w synagodze Nożyków z harfą w roli głównej, to jedna z imprez kończącego się XVII Festiwalu Singera. 

W niedzielne popołudnie synagoga Nożyków gościła trójkę wybitnych instrumentalistów, która uraczyła słuchaczy muzyką kameralną w mistrzowskim wykonaniu. Niezwykłość tego koncertu polegała na tym, że instrumenty te, będące częścią większych zespołów lub orkiestr, nie co dzień słyszymy, jako instrumenty solowe. Tym razem harfa wystąpiła w głównej roli. Ten okazały instrument strunowy jest domeną kobiet. Nie inaczej było w niedzielę. Na harfie zagrała Małgorzata Zalewska. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie koncertująca od 30 lat na kilku odmianach tego instrumentu, od harfy barokowej, celtyckiej, po współczesną. W swoim dorobku artystycznym ma występy z wieloma słynnymi orkiestrami i solistami. Chętnie też uczestniczy w koncertach kameralnych, jak ten niedzielny. Towarzyszyli jej dwaj muzycy. Tomasz Strahl, profesor klasy wiolonczeli warszawskiej Akademii Muzycznej, od wielu lat prowadzi także działalność koncertową na całym świecie. Drugim towarzyszącym instrumentem był flet. Mistrzem tego instrumentu był Łukasz Długosz, także artysta z ogromnym stażem koncertowym, znany na całym świecie, z imponującym dorobkiem płytowym. 

Koncert zaplanowano tak, że harfa była wiodącym instrumentem. Usłyszeliśmy ją w duecie z wiolonczelą, następnie z fletem. Każdy z wykonawców zademonstrował także próbkę swoich możliwości solowych. W finałowym utworze wystąpiło całe trio artystów. W programie koncertu wykonano utwory takich kompozytorów, jak Max Bruch, Maciej Małecki, Bernard Andres, Grażyna Pstrokońska-Navratil, Krzysztof Zgraja i Carl Rainecke. 

Nazwiska te, znane tylko fachowcom, podaję z kronikarskiego obowiązku. Podczas koncertu, słusznie zresztą, nie podawano tych encyklopedycznych danych, skupiając się na muzyce. W zapowiedzi na wstępie koncertu jedynie przedstawiono wykonawców. Mieliśmy okazję usłyszeć piękne, naturalne brzmienie instrumentów, w kameralnym wnętrzu synagogi, bez żadnych urządzeń nagłaśniających. Widoczne na zdjęciach mikrofony zainstalowano na potrzeby prowadzonej na żywo transmisji internetowej. 

Wszyscy artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami, a w szczególności Małgorzata Zalewska, ze swoją harfą o wspaniałym brzmieniu, która miała największy udział w koncercie i była jego niewątpliwą ozdobą. 

Franciszek Trynka 

1 września 2020 roku
Fot.  Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732165