INAUGURACJA SEZONU W BUFFO

Po ośmiomiesięcznej przerwie teatr „Studio Buffo” rozpoczął kolejny, 28. sezon artystyczny. Na koncercie inauguracyjnym zaprezentowano cały przekrój tegorocznego repertuaru. 

Uroczysty koncert odbył się 13 września. W tym roku, z powodu zasad związanych z pandemią, na sali mogła zasiąść tylko połowa widzów. Dla wszystkich fanów teatru, którzy nie mogli być osobiście na koncercie przygotowano możliwość uczestnictwa w nim za pomocą transmisji on-line. 

Koncert poprowadził dyrektor teatru Janusz Józefowicz, który nie tylko prezentował wykonywane utwory i wykonawców, ale również opowiadał o planach teatru na nadchodzący rok. 

Koncert otworzyły przeboje z musicalu „Polita”, będącego pierwszym musicalem 3D na świecie. Aż trudno uwierzyć, że premiera tego spektaklu miała miejsce już 9 lat temu. Historia o życiu Poli Negri wystawiana była początkowo na dużej scenie w hali Torwaru, później przeniesiona na znacznie mniejszą scenę w teatrze. 

Zaprezentowane zostały także inne hity musicalowe „Studia Buffo”, które będą wciąż wystawiane, w tym „Romeo i Julia” oraz niezwykle widowiskowy dla dzieci „Piotruś Pan”, wystawiany na scenie teatru od 21 lat. Podczas spektaklu na scenę „wypływa” wielki okręt piracki i poznajemy legendarnego Kapitana Haka. 

Oczywiście nie zabrakło legendy „Studia Buffo” – spektaklu „Metro”. To prawdziwa legenda polskiego musicalu wystawianego już od prawie 30 lat i właśnie na styczeń 2021 roku zaplanowano świętowanie trzydziestolecia premiery. Ten warszawski evergreen z librettem sióstr Agaty i Maryny Miklaszewskich oraz muzyką Janusza Stokłosy wystawiany był początkowo na dużej scenie Teatru Dramatycznego, później przygotowana została bardziej kameralna wersja dostosowana do mniejszej sceny i wystawiana pod tytułem „Metro w Buffo”. „Metro” miało swoje wystawienia na Brodwayu oraz w Moskwie. To prawdziwa duma teatru, spektakl, który ma od lat swoich wiernych fanów. 

Zaprezentowano również przeboje tzw. koncertów narodowych prezentujących piosenki poszczególnych narodów, regionów... 

Na koncert przygotowano również niezwykłe wykonanie utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego w białoruskiej wersji językowej. Pieśń, podobnie jak w Polsce w latach osiemdziesiątych, stała się tam symbolem obalania dyktatury. Tym symbolicznym gestem teatr chciał wyrazić swoją solidarność z narodem białoruskim. Utwór wykonany został przez specjalnego gościa, wieloletniego przyjaciela teatru „Studio Buffo”, Dimy Vaitsiushkievitcha. 

Tomasz Chodorski

22 września 2020 roku
Fot. Studio Buffo
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732199