BASENY WIDMO

Klub Sportowy „Skra” ulokowano przy Polu Mokotowskim tuż po wojnie. Na początku znajdował się tutaj tor żużlowy, potem stadion lekkoatletyczny. Na początku lat 60. zadecydowano o umieszczeniu w pobliżu stadionu olbrzymiego, 7-hektarowego kompleksu obejmującego, m.in. 4 baseny otwarte. Budowa ciągnęła się sporo czasu, przeszkody piętrzyły się jedna za drugą, ale ostatecznie, w sierpniu 1973 roku, kąpielisko zostało otwarte, od razu przyciągając tłumy warszawiaków. Poza samymi basenami, w kompleksie umieszczono też oczywiście szatnie, prysznice i dwupoziomową kawiarnię. Czynny od czerwca obiekt był wyjątkowo popularny, a wielu mieszkańców stolicy spędzało na nim całe wakacje. 
W latach 90. baseny „Skry” zamknięto ze względów finansowych. Opustoszały teren zarastają krzaki, z czasem pojawiły się też całkiem spore drzewa, budynki obracają się w ruinę. Miejsce przyciąga bezdomnych, wagarowiczów, pijaków i narkomanów, dając wszystkim doskonałe schronienie. Dwie zjeżdżalnie jeszcze się trzymają, ale powoli i one się rozpadają… Barierek już nie ma, „zaopiekowali” się nimi zbieracze złomu. Gdzieniegdzie na dnie basenów widać pokruszone płytki, w szatniach pozostały pojedyncze luksfery… 
Niestety, betonowe elementy budynków już się sypią, co sprawiło, że zamurowano wejścia do kompleksu szatni. Choć Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy rozstrzygnęło konkurs na zagospodarowanie terenu „Skry”, przykro, że w zwycięskich projektach nie znalazło się miejsce dla basenów, a jedynie pojedynczy, raczej dekoracyjny zbiornik wodny. Teren należy do miasta, jeszcze w listopadzie ubiegłego roku wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska deklarowała chęć przywrócenia tej okolicy mieszkańcom… Czas jednak pokaże, czy nie są to czcze obietnice i czy nie wyrośnie tam kolejne osiedle lub apartamentowiec.
Magda Kozłowska

12 grudnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359404