NOWE MIEJSCE DEZYNFEKCJI KARETEK

Jak informuje urząd miasta, przy ulicy Woronicza, na terenie zajezdni tramwajowej, udostępnione zostanie miejsce na punkt dezynfekcji karetek ratunkowych. Jest to reakcja Ratusza i Tramwajów Warszawskich na prośbę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Powinno to skrócić czas konieczny do dezynfekcji pojazdów. Obecnie ratownicy spędzają go zbyt wiele, oczekując na swoją kolejkę. Na tym jednak inicjatywa się nie zakończy. Przewiduje się już w najbliższym czasie stworzenie jeszcze kilku takich punktów. 

- Takie miejsca są nam bardzo potrzebne, a im ich więcej, tym lepiej. Dzięki temu zespoły ratownictwa nie muszą jeździć na drugi koniec miasta i tym samym ich gotowość do pomocy następuje znacznie szybciej – powiedział Lucjan Kadej, zastępca dyrektora ds. technicznych WSPR. 

Po przewiezieniu pacjenta z podejrzeniem o COVID-19, każda karetka oraz jej załoga musi zostać poddana procesowi dezynfekcji. W tej chwili dzieje się to w jedynym punkcie w Warszawie, w stacji pogotowia na ul. Woronicza. O ile wcześniej proces ten zabierał około 40 minut, obecnie, wraz z oczekiwaniem w kolejce, może trwać aż do dwóch godzin. Tym bardziej, że do tego samego punktu często trafiają pojazdy z miejscowości podmiejskich. 

Również warunki oczekiwania na dezynfekcję pozostawiają wiele do życzenia. Jak mówią sami ratownicy, stojąc w kolejce nie mogą zdjąć skafandrów. Czynią to dopiero przy dezynfekcji ich pojazdu. A po wszystkim, kolejny skafander na następnych kilka godzin. Do tego brak zaplecza, dostępu do ciepłej wody. W takich warunkach przyszło im pracować od miesięcy. A nie trzeba nikogo przekonywać jak istotną rolę w walce z epidemią odgrywają warszawscy ratownicy medyczni. Oby wspólna inicjatywa wszystkich trzech instytucji przyniosła jak najszybciej pozytywne skutki. 

Andrzej Papliński

3 listopada 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352857