SZERMIERZE NA WÓZKACH 

Mimo pandemii mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach odbędą się zgodnie z planem. Dziś rusza rejestracja zawodników. 

Impreza odbywa się od 6 do 9 listopada, za zamkniętymi ze względu na Covid drzwiami, na terenie Akademii Wychowania Fizycznego na Żoliborzu. W tym roku do polskich zawodników dołączą ekipy z zagranicy: z Ukrainy, Gruzji, Francji, Białorusi i Węgier. Organizatorzy zdecydowali się na to, aby ich obecnością podnieść rangę imprezy, która odbywa się w roku obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. 

W pierwszej kolejności będą rejestrowani i kwaterowani sportowcy przyjezdni. Ze względu na pandemię, nie do końca wiemy, kto z naszych zawodników weźmie udział w mistrzostwach. Wszystko rozstrzygać się będzie w dniu rejestracji. Swoją obecność zapowiedziała mistrzyni świata Kinga Dróżdż oraz mistrz Europy z 2018 roku, Adrian Castro. Niestety, podczas zmagań zabraknie najbardziej utytułowanego naszego zawodnika, srebrnego medalisty w Pucharze Świata w 2017 roku, Dariusza Pendera, który po kontakcie z osobą zainfekowaną koronawirusem przebywa na kwarantannie. 
Z dobrych wiadomości, pojedynki finałowe będą transmitowane on-line, m.in. na You Tube. Pierwsza transmisja, finał floretu mężczyzn i kobiet kat. C oraz finał szabli kat. Open, będzie miała miejsce 7 listopada o godzinie 19.00. Podczas kolejnej, 8 listopada o godzinie 15.30, będziemy obserwować finał szpady kobiet i mężczyzn kat. C oraz kat. Open. Ostatniego dnia, 9 listopada o godzinie 19.30, obejrzymy finał floretu kat. Open. 

Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach odbyły się w 1994 roku. Inicjatorem zmagań były osoby współtworzące Integracyjny Klub Sportowy AWF z dr. Tadeuszem Nowickim na czele. To dzięki ich wysiłkom w 1992 roku zostały zorganizowane pierwsze w Polsce integracyjne zawody, które odbyły się pod patronatem małżonki ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsy. W 1994 roku finalistami mistrzostw zostali: Jacek Wodzyński, Marzena Tałaj, Adam Michałowski, Tadeusz Kruszelnicki. W 1996 roku, podczas igrzysk paraolimpijskich w Atlancie, srebro zdobyła zawodniczka klubu IKS AWF – Jadwiga Polasik. Był to pierwszy polski medal w szermierce na wózkach.
Foto: Polska Fundacja Paraolimpijska /  Integracyjny Klub Sportowy IKS - AWF
Tekst: Magdalena Kuc 

6 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352784