DMOWSKI PATRONEM DWORCA WSCHODNIEGO

Marmurowa tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą przedstawiającą popiersie Romana Dmowskiego została odsłonięta na jednym z filarów holu głównego. Dodatkowo na fasadzie dworca zainstalowano siatkę mesh z wielkoformatowym wydrukiem zdjęcia, które przedstawia kłaniającego się Romana Dmowskiego z melonikiem w dłoni. Tablicę zaprojektował inż. Ryszard Misiurek przy współpracy Macieja Czyńskiego. Wykonana z brązu płaskorzeźba jest dziełem artysty rzeźbiarza Jerzego Tepera. 

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, Polskich Kolei Państwowych oraz Ministerstwa Dziedzictwa i Kultury Narodowej i Ministerstwa Infrastruktury. Przemawiający podczas ceremonii Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań ministerstwa jest: „prowadzenie mądrej i odpowiedzialnej polityki historycznej”. W swojej wypowiedzi wiceminister wspomniał również Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: „Od pięciu lat, poszerzając sieć muzeów i instytucji kultury, konsekwentnie wypełniamy »białe plamy« polskiej pamięci. Jedną z ważnych nowo powołanych instytucji jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego. Od dziś, dzięki współpracy tego Instytutu z PKP S.A., Dworzec Wschodni w Warszawie nosi imię Romana Dmowskiego”. Jarosław Sellin podkreślił również, że nadanie imienia Romana Dmowskiego jednemu ze stołecznych dworców nie jest przypadkowe, ze względu na fakt, że Dmowski urodził się na Kamionku. 

Dworzec Wschodni został otwarty w 1969 roku niedaleko od miejsca, w którym przed II wojną światową stał budynek zniszczonego w czasie wojny dworca Terespolskiego. Modernistyczną bryłę Warszawy Wschodniej zaprojektował Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. W tamtym czasie był to największy i najbardziej reprezentacyjny dworzec Warszawy (do czasu uruchomienia w 1975 roku Dworca Centralnego). W 2012 roku obiekt przeszedł rewitalizację. 

Obecnie Warszawa Wschodnia jest jedną z największych stacji kolejowych w kraju, rocznie obsługującą 17 mln pasażerów.
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla

11 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352894